Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 15.05.2018 11:31
Windows 10 instaluje bez zgody niechciane aplikacje. Microsoft w ogniu krytyki
3618V

Windows 10 instaluje bez zgody niechciane aplikacje. Microsoft w ogniu krytyki

Forsowanie aktualizacji w Windows 10 staje się coraz większym problemem. Szczególnie, że użytkownicy tego systemu operacyjnego mają coraz mniejszy wpływ na to, co jest instalowane na ich dyskach twardych.

Sam fakt przymusowych instalacji aktualizacji Windows 10 jest kontrowersyjny (mechanizmu nie sposób zatrzymać na dobre bez grzebania w zaawansowanych ustawieniach systemowych), ale to można jeszcze tłumaczyć troską o bezpieczeństwo użytkowników. Naprawdę zadziwiające jest zachowanie Microsoftu w ostatnich tygodniach w aspekcie forsowania niechcianych aplikacji. Amerykański gigant bez pytania instaluje w trakcie ostatniej aktualizacji Windows 10 takie gry jak Bubble Witch 3 Saga i Candy Crush Saga.

Jak łatwo się domyślić bardzo wielu graczy nie chce mieć nic wspólnego z tymi popierdółkami. Użytkownicy odinstalowują te aplikacje. Okazuje się jednak, że Microsoft jest tak uparty, by promować rzeczone gry, że przywraca je bez pytania na nasze komputery w kwietniowej aktualizacji Windows 10. Użytkownicy, którzy zainstalowali już Windows 10 w wersji 17666 narzekają, że "odinstalowane" aplikacje zostają automatycznie przywrócone po wykonaniu restartu komputera - bez pytania o zgodę.

Takie praktyki Microsoft sprawiają, że firma zbiera ostre baty w komentarzach m.in. na Reddit. Wyjście z kręgu "autoinstalacji" nie jest proste. Obecnie chyba najlepszym rozwiązaniem dla osób nieznoszących zbędnego oprogramowania i niepotrzebnych bajerów jest zakup i instalacja Windows 10 LTSB (Enterprise). Albo... przesiadka na inny system operacyjny, np. na Linux.

Źródło: https://news.softpedia.com/news/microsoft-under-fire-for-re-installing-windows-10-bloatware-after-every-update-521102.shtml

Tagi: kontrowersje Microsoft pc windows windows 10

Nie przegap