Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 02.04.2018 11:15
Gambleriada. Tak wyglądała największa impreza gamingowa lat 90. w Polsce
2962V

Gambleriada. Tak wyglądała największa impreza gamingowa lat 90. w Polsce

Dzisiejsze polskie imprezy gamingowe takie jak Poznań Game Arena odbywają się z wielką pompą, przy dużych nakładach finansowych i z wieloma turniejami. Dawniej oczywiście tego typu wydarzenia były znacznie skromniejsze.

Nie znaczy oczywiście, że nie było prób tworzenia targów poświęconych tylko i wyłącznie grom. Jedną z nich podjął wydawcą Gamblera, czyli magazynu konkurującego z Secret Service i Światem Gier Komputerowych. W ten sposób udało się zorganizować największą krajową imprezę poświęconą grom. W Gambleriadzie z 1996 roku brała udział praktycznie cała rodzima branża (m.in. Techland) a frekwencja sięgała 20 tysięcy odwiedzających, co było rekordem w tych czasach.

Kapitan Tsubasa Remake!

Co ciekawe - w trakcie kolejnej Gambleriady z 1997 roku ktoś wezwał policję, kiedy zauważył ludzi "propagujących nazizm", przebranych w mundury żołnierzy z Wehrmachtu. Policja zjawiła się na sygnale w 5 minut na terenie targów, ale okazało się, że to tylko promocja... "Encyklopedii Multimedialnej: II W.Ś - Niemieckie Zwycięstwa 1939-1941"). Na targach - pomimo obecności konsol takich jak PlayStation czy  - reklamowano cały czas nowe gry amigowe. Poczciwa "Przyjaciółka' trzymała się na naszym rynku w 1997 jeszcze na tyle dobrze, że nadal wydawano magazyn "Amiga", prowadzony przez Marka Pampuchę. Periodyk przetrwał jeszcze do 1999 roku.

Poniżej mała podróż w czasie, którą zafundował nasz czytelnik Łukasz, prowadzący kanał YT "Szafa z Grami", który zdobył archiwalne nagranie programu "Nexus", z relacją z targów Gambleriada 1996. Może, starzy wyjadacze, wypatrzycie się gdzieś w tłumie odwiedzających. :)


Źródło: Szafa z Grami/Nexus

Tagi: gambler gambleriada nostalgia polska retro targi