Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 06.03.2018 13:26
1983 to pierwszy polski serial Netflixa. Znamy szczegóły
2125V

1983 to pierwszy polski serial Netflixa. Znamy szczegóły

Jeszcze w tym roku subskrybenci platformy Netflix otrzymają możliwość poznania historii przygotowanej przez między innymi Agnieszkę Holland. Stacja przedstawiła konkretne szczegóły dotyczące produkcji, która zadebiutuje w tym roku.

We wrześniu ubiegłego roku informowałem naszych czytelników o przygotowaniu pierwszego serialu platformy Netflix w naszym kraju, a dzisiaj poznaliśmy konkretne szczegóły. Serial zadebiutuje jeszcze w tym roku i jego tytuł to „1983”.

Black Mirror z 5 sezonem. Netflix nie rezygnuje z Czarnego Lustra

Netflix zdecydował przedstawi widzom z całego świata alternatywną wizję przeszłości. W tytułowym 1983 roku doszło do ataku terrorystycznego, który sprawił, że Polska straciła nadzieje na wyzwolenie:

„Straszliwy atak terrorystyczny z 1983 roku pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego. Dwadzieścia lat później zimna wojna wciąż trwa w najlepsze. Student prawa z ideałami i skompromitowany oficer śledczy odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i represyjne państwo policyjne w Polsce.

Teraz, w 2003 roku, po dwóch dekadach pokoju i dobrobytu, przywódcy reżimu wcielają w życie tajny plan obmyślony wspólnie z nieoczekiwanym przeciwnikiem jeszcze w latach 80. Spisek nie tylko radykalnie odmieni Polskę i wpłynie na życie jej obywateli, ale odmieni losy całego świata. Intryga odkryta przez bohaterów może wzniecić rewolucję, a rządzący nie cofną się przed niczym, żeby zachować ją w tajemnicy.”

Tak brzmi oficjalny opis fabuły przedstawiony przez Netflix. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy zdjęcia trwają, a aktorzy trafią do Warszawy, Lublina, Wrocławia oraz na Śląsk. W tym wypadku możemy liczyć na osiem odcinków, którymi reżyserkami są: Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Olga Chajdas i Agnieszka Smoczyńska. Muzykę przygotowuje Antoni Komasa-Łazarkiewicz, a za kostiumy odpowiada Katarzyna Lewińska.

Tak o produkcji wypowiedziała się Agnieszka Holland:

"Mamy w Polsce znakomitych aktorów, reżyserów, operatorów, scenografów, kostiumografów, kompozytorów i bardzo utalentowane ekipy filmowe. Jestem przekonana, że wzbogacimy kolekcję oryginalnych seriali Netflix o niezwykle wartościowy tytuł."

Producentem wykonawczym są Frank Marshall (m.in. "Assassin's Creed", "Ultimatum Bourne'a", "Jurassic World: Upadłe królestwo", "Indiana Jones 5") oraz Robert Zotnowski ("House of Cards" i "The Ordained"). Pomysłodawcą serialu jest Joshua Lang.

Kilka słów dodał również Frank Marshall:

"Nasza historia ma wiele złożonych warstw: można w niej znaleźć przygodę, kryminał i thriller szpiegowski z fascynującymi bohaterami, którzy sprawią, że widzowie nie będą chcieli oderwać wzroku od ekranu – tak jak w każdym wspaniałym serialu od Netflix.”

W głównych bohaterów wcielą się Maciej Musiał oraz Rober Więckiewicz. Dodatkowo na planie pojawią się również: Agnieszka Żulewska, Andrzej Chyra, Edyta Olszówka, Ewa Błaszczyk, Michalina Olszańska, Mirosław Zbrojewicz, Wojciech Kalarus oraz Zofia Wichłacz.

Z pomysłu na serial jest bardzo zadowolony Erik Barmack, wiceprezes firmy Netflix ds. międzynarodowych treści oryginalnych:

„Niezmiernie cieszymy się, że możemy pokazać tę alternatywną wersję historii w porywającym thrillerze, i to z tak niesamowitą polską obsadą. Kontynuujemy owocną współpracę z nominowaną do Oscara Agnieszką Holland i jej wspaniałym zespołem. Jestem przekonany, że 1983 spodoba się nie tylko do polskim widzom, ale i widowni Netflix na całym świecie.”

Źródło: Informacja prasowa

Tagi: 1983 Netflix netflix originals