redakcja PPE redakcja PPE 17.10.2017 17:00
Hosting serwera dedykowanego do gier: o czym warto pamiętać?
668V

Hosting serwera dedykowanego do gier: o czym warto pamiętać?

[Materiał sponsorowany] Granie bez trybu multiplayer? Dla większości graczy – nie do pomyślenia. Gra smakuje najlepiej dopiero, gdy współdzieli się ją z innymi użytkownikami. Aby w pełni korzystać z możliwości, jakie daje gra online, nie wystarczy wbudowany w nią tryb multiplayer czy serwery obsługiwane przez wydawców gry. Najwięcej przyjemności z rozgrywki zapewni serwer dedykowany. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając go.

Zapewne już w myślach odpowiedziałeś sobie, że na cenę. I zgadza się – jest ona bardzo ważna. Ale czy najważniejsza? Najtańsze serwery dedykowane, a zwłaszcza te darmowe mogą być źródłem wielu problemów. Duże lagi, ataki DDoS, brak solidnego wsparcia technicznego… to wszystko wpływa na jakość gry, a raczej… jej brak. Ile więc trzeba zainwestować, by zyskać dobry serwer dedykowany, na którym partyjka CS-a, SAMP, Metina2 czy Minecraft będzie czystą przyjemnością? Wcale nie tak dużo, jak może się wydawać.

Serwer dedykowany do gier kosztuje mniej niż myślisz

Co daje płatny serwer do gier? Najważniejsze korzyści takiego rozwiązania to:

  • gra bez opóźnień i problemów z łącznością– gwarantują to odpowiednie parametry techniczne, dostosowane do wymogów gry m.in. wysoka przepustowość łącza czy odpowiedniej klasy procesor i szybki dysk,
  • prywatność – na własnym, prywatnym serwerze łatwiej uniknąć Ci obecności oszustów i nieautoryzowanego dostępu do gry,
  • bezpieczeństwo – serwery dedykowane, oferowane np. przez Sprint Data Center, mają domyślne zabezpieczenie przed atakami DDoS w ramach opłaty za wynajem – obejmuje ono zarówno filtrowanie ruchu, jak i (w przypadku poważnego zagrożenia) blackholing,
  • pełne wsparcie techniczne – gdy dojdzie do awarii, problem zostanie rozwiązany przez eksperta w krótkim czasie.

Warto podkreślić, że cena najprostszego serwera dedykowanego u dobrych dostawców rozpoczyna się już od nieco ponad 100 zł netto. To niewielki wydatek – zwłaszcza gdy koszt jego utrzymania rozłoży się na kilku – kilkunastu graczy. Wówczas koszty stają się znikome, a jakość gry nieporównywalnie lepsza.

Jak znaleźć najlepszy serwer na grę?

Wybierając serwer, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego parametry techniczne. Każda gra ma inne wymagania, a jakość rozgrywki będzie zależała również od szybkości łącza. Dlatego też, warto przyjrzeć się takim elementom jak:

  • moc procesora – im wyższa, tym większa gwarancja, że rozgrywka przebiegnie bez zakłóceń,
  • pamięć RAM – ponownie: im więcej, tym lepiej,
  • dysk – nie musi mieć ogromnej pojemności, ale powinien być szybki; najlepiej by dostawca korzystał z dysków SSD.

A czemu nie VPS? Owszem, jest tańszą alternatywą dla serwera dedykowanego. Trzeba jednak pamiętać, że ma pewne ograniczenia. Wynikają one ze współdzielenia przestrzeni z innymi użytkownikami. Powoduje ona, że zasoby fizycznego serwera są dzielone na tych, którzy mają do niego dostęp, a w konsekwencji mogą być po prostu słabsze. Własny serwer zaś to gwarancja samodzielnego dostępu do dawanych przez sprzęt możliwości. Warto więc przyjrzeć się ofertom dostępnym na rynku i wybrać spośród nich tę odpowiednią dla siebie.

[Materiał sponsorowany]

Tagi:

Nie przegap