Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 06.10.2017 16:32
Wiedźmin 3 w 4K na PlayStation 4 Pro i PC. Porównanie i test przeprowadzony przez specjalistów
2253V

Wiedźmin 3 w 4K na PlayStation 4 Pro i PC. Porównanie i test przeprowadzony przez specjalistów

Wielki tytuł CD Projekt RED w końcu doczekał się aktualizacji wykorzystującej moc PlayStation 4 Pro, więc tylko kwestią czasu były dokładne testy przygotowane przez specjalistów z Digital Foundry. Brytyjczycy porównują grę z wersja na PC i pokazują płynność animacji.

CD Projekt RED zdecydował się na wsparcie PlayStation 4 Pro i Xboksa One X. Aktualizacja dla konsoli Sony zadebiutowała w tym tygodniu, a posiadacze nowego sprzętu Microsoftu jeszcze w tym roku sprawdzą Wiedźmina w nowej jakości.

Gwint wspiera Xbox Play Anywhere. Wielkie granie na Xbox One i PC

Digital Foundry potwierdziło wcześniejsze domniemania – Wiedźmin 3: Dziki Gon działa na PlayStation 4 Pro w 2160p, a jest to uzyskane dzięki renderowaniu szachownicowemu. W tej sytuacji konsola musi wyświetlić tylko połowę „prawdziwego 4K”, a obraz jest odrobinę bardziej rozmyty. Standardowo PS4 Pro stara się wykorzystać informację z poprzedniego piksela i tym samym załagodzić efekt straty i ostateczny rezultat prezentuje się naprawdę nieźle.

Wiedźmin 3 na PlayStation 4 Pro jest wyraźniejszy od zwykłego PlayStation 4, a pozytywny efekt pojawia się nawet w momencie, gdy nie posiadacie telewizora 4K. Twórcy wykorzystali lepszą metodę cieniowania powierzchni obiektów (ambient occlusion) – jest to miły bonus, który sprawia, że gra faktycznie wygląda lepiej.

Co ciekawe, tytuł na PlayStation 4 Pro nie odbiega znacząco do jakości z PC – ostrość jest oczywiście lepsza na odpowiednich komputerach osobistych, jednak CD Projekt RED w świetny sposób wykorzystał moc konsoli Japończyków. PC oferuje lepszą rozdzielczość cieni, gęstszą roślinność i lepszy zasięg rysowania, ale bardzo możliwe, że wszystkie te elementy pojawią się również na Xboksie One X. Aktualnie oczywiście Wiedźmin 3: Dziki Gon w wersji na PlayStation 4 Pro jest najpiękniejszą konsolową wersją – i to z duża przewagą.

W tym wypadku twórcy musieli zachować zdrowy rozsądek i wersja na PlayStation 4 Pro działa zazwyczaj w 30 klatkach na sekundę, ale czasami Wiedźmin śmiga płynniej (nawet do 5 fps-ów) na PlayStation 4. Jak podają specjaliści, gra ma problemy z generowaniem podwójnej liczby pikseli podczas szybkiej jazdy przez zamglone mokradła.

Jest to w pewien sposób stary problem, bo patch 1.31 eliminował kłopot płynności animacji  na PlayStation 4 i PlayStation 4 Pro (z trybem boost), a teraz niedogodności powróciły. Na szczęście problemy pojawiają się tylko w kilku miejscach.

Źródło: http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2017-does-the-witcher-3-on-ps4-pro-deliver-a-top-tier-4k-experience

Tagi: 4k CD Projekt RED playstation 4 pro wiedźmin 3 Wiedźmin 3: Dziki Gon

Nie przegap