Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 04.10.2017 16:01
Skyrim z trybem Survival. Darmowa aktualizacja już dostępna
1499V

Skyrim z trybem Survival. Darmowa aktualizacja już dostępna

Bethesda stworzyła nowy tryb dla posiadaczy The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition, który jest dostępny przez najbliższe kilka dni za darmo. Gracze mogą pobrać „Survival” i rozkoszować się nowymi wyzwaniami.

The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition otrzymał Survival Mode. Pliki są dostępne za darmo od dzisiaj do 10 października na PlayStation 4, Xboksach One i komputerach klasy PC. W późniejszym terminie zainteresowani zapłacą za dodatek.

The Elder Scrolls V: Skyrim w Encyklopedii PPE.pl

Sytuacja jest dość kuriozalna, bo jeszcze do niedawna podobne przyjemności serwowali twórcy modyfikacji totalnie za darmo, a teraz gracze nie mogą odkładać pobierania na później. Jeśli kupicie grę w późniejszym terminie, to będziecie musieli sięgnąć do kieszeni – aktualnie deweloperzy nie potwierdzili ceny rozszerzenia.

Tryb Survival oferuje:         

 • Głód - Z czasem twoja postać robi się głodna, co wpływa na jej całkowitą kondycję oraz zdolność korzystania z większości rodzajów broni. Im większy głód, tym mniejsza całkowita kondycja, co będzie odzwierciedlone w postaci ciemnego obszaru na pasku kondycji. Pożywienie likwiduje głód. Jeśli zjesz wystarczającą ilość pożywienia, otrzymasz premię dobrego odżywienia. Ugotowane jedzenie lepiej zaspokaja głód niż surowe. Jeśli zjesz surowe mięso, możesz nabawić się zatrucia pokarmowego, które blokuje korzyści zdrowotne jedzenia do czasu wyleczenia. Można teraz gotować gorące zupy z użyciem soli ognia. Zupy zmniejszają zimno i dają premie do twojego wskaźnika ciepła.                          
 • Zmęczenie - Nawet najbardziej wytrzymali łowcy przygód muszą czasem odpoczywać. Zmęczenie zmniejsza całkowity poziom dostępnej magii, co ma swe odzwierciedlenie w postaci ciemnego obszaru na pasku magii. Wraz ze wzrostem zmęczenia zmniejszać się też będzie zdolność odzyskiwania magii oraz kondycja. Aby wypocząć, musisz regularnie spać w łóżku. W trybie przetrwania premia „W pełni sił” nie jest przyznawana automatycznie po przebudzeniu. Po nocy przespanej pod gołym niebem obudzisz się, czując w najlepszym wypadku strudzenie. Sen w łóżku znajdującym się pod dachem zapewni ci premię „W pełni sił”.
 • Zimno - Przenikliwe zimno panujące w Skyrim jest teraz przeciwnikiem samym w sobie. Podróż przez śnieżne lub deszczowe obszary zwiększa odczuwany przez ciebie chłód. Wraz z jego wzrostem ucierpi twój maksymalny poziom zdrowia, co zostanie odzwierciedlone przez ciemny obszar na pasku zdrowia. Wraz z wyższym poziomem zimna spadnie też szybkość poruszania się oraz zdolność kradzieży kieszonkowej i otwierania zamków. Gdy poziom odczuwanego przez ciebie zimna osiągnie najwyższą wartość, stracisz wszystkie punkty zdrowia i zginiesz. Aby ogrzać się, stań w pobliżu ognia, jedz gorące zupy lub przenieś się do cieplejszego obszaru. Przy kompasie pojawi się ikona słońca lub płatka śniegu, aby poinformować cię, czy robi ci się cieplej czy zimniej.
 • Ciepło - Im większy jest twój wskaźnik ciepła, tym wolniej zaczynasz odczuwać wpływ zimnego otoczenia. Ciepło zapewnia większość odzieży i pancerzy - informacja o tym znajduje się w opisie przedmiotu. Niektóre zbroje są wyjątkowo ciepłe, inne zaś nadzwyczaj nieskuteczne w ochronie swojego właściciela przed wpływem surowego klimatu. Aby chwilowo zwiększyć wartość wskaźnika ciepła, możesz zjeść zupę lub wziąć w rękę pochodnię.
 • Lodowata woda - Kąpiel w lodowatej wodzie może mieć tragiczne konsekwencje. Jeśli postanowisz pływać na mroźnym obszarze, natychmiast zrobi ci się zimniej i zaczynasz otrzymywać obrażenia. Aby ogrzać się i powstrzymać utratę punktów zdrowia, jak najszybciej wyjdź z wody. Użycie zaklęcia Płaszcz Płomieni lub zdolności Gniew Przodka Dunmerów zapewni ci tymczasową niewrażliwość na wpływ lodowatej wody.
 • Szybka podróż - Szybka podróż jest wyłączona. Jeśli chcesz się gdzieś dostać, musisz dotrzeć tam pieszo lub konno. Możesz też skorzystać z powozu lub łodzi, ale zwróć uwagę, że twoja postać na miejscu może okazać się głodna, wychłodzona i potrzebująca wypoczynku po długiej podróży.
 • Regeneracja zdrowia - Zdrowie się nie odradza. Musisz użyć odpowiednich czarów, jedzenia i mikstur, aby odzyskać zdrowie.
 • Awansowanie - Awans wymaga teraz snu w łóżku. Przyznane po śnie punkty cech możesz wykorzystać w dowolnej chwili.
 • Udźwig - Waga przenoszonych przez ciebie przedmiotów została znacznie zmniejszona. Zbyt duże obciążenie szybko zużywa kondycję oraz przyśpiesza zmęczenie. Od teraz strzały i wytrychy też mają określoną wagę.
 • Choroba - Stworzenia zamieszkujące Skyrim przenoszą nowe groźne choroby, a znane dotąd schorzenia stają się jeszcze bardziej wyniszczające. Spożywanie surowego mięsa może doprowadzić do zatrucia pokarmowego. Jeśli nie uda ci się wyleczyć, po kilku dniach możesz zapaść na jeszcze poważniejszą odmianę choroby.
 • Przypadłości - Utrzymujące się niekorzystne samopoczucie sprowadza na ciebie ryzyko przypadłości, której wpływ może utrzymywać się długo po tym, jak poprawisz swój stan. Przypadłości przemijają z czasem w sposób naturalny, ale można się też ich pozbyć jak zwykłych chorób za pomocą leczenia. Wśród przypadłości znaleźć można:
  • Osłabienie: Zmniejsza twoją skuteczność w posługiwaniu się bronią do walki wręcz oraz blokowaniu obrażeń tarczą.
  • Ogłupienie: Zmniejsza skuteczność wszystkich rzucanych przez ciebie zaklęć.
  • Odmrożenie: Zmniejsza twoją skuteczność w otwieraniu zamków, kradzieży kieszonkowej oraz obrażenia, jakie zadajesz za pomocą łuku.
 • Kapliczki - Od teraz kapliczki nie uleczą cię z chorób za darmo. Aby uzyskać korzyści zapewniane przez kapliczkę, musisz złożyć ofiarę w złocie. Kapliczek, które stworzysz w wybudowanym przez siebie domu, możesz używać za darmo.
 • Cechy i Kamienie Przeznaczenia - Od teraz cechy dodatkowe kieszenie i Kamień Rumaka zwiększają udźwig o 50 pkt., a nie jak dotychczas o 100 pkt.
 • Wampiry i wilkołaki - Zarówno wampiry, jak i wilkołaki mogą zaspokajać głód, żerując na swoich ofiarach. Po przeobrażeniu się w wilkołaka lub lorda wampirów będziesz marznąć o wiele wolniej niż zwykle.       

Należy oczywiście zaznaczyć, że nowa zawartość jest dostępna wyłącznie w The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition i pliki pobierzecie dzięki Creation Club, czyli nie możecie ściągnąć dodatku „na później”.

Tagi: Bethesda elder scrolls v: skyrim

Nie przegap