Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 14.07.2017 15:42
Rosyjski gracz Pokemon Go na liście „terrorystów i ekstremistów”. Spędzi lata w kolonii karnej
3343V

Rosyjski gracz Pokemon Go na liście „terrorystów i ekstremistów”. Spędzi lata w kolonii karnej

Na początku maja informowałem naszych czytelników o nietypowej sprawie z Rosji. Jeden z graczy Pokemon GO został zatrzymany przez władze za obrazę uczuć religijnych. Sprawa została zakończona, jednak mało kto mógł spodziewać się tak ostrego potraktowania przez wymiar sprawiedliwości.

Tytułem wstępu na pewno warto przypomnieć, że w 2013 roku zostało wprowadzone w Rosji prawo, które ma chronić uczucia wierzących. Władze zdecydowały się wprowadzić przepis po wyczynach Pussy Riot.

Pokemon GO żyłą złota. The Pokemon Company zaliczyło 26-krotny wzrost wyników

Sytuację w pewien sposób postanowił wyśmiać gracz Pokemon GO – Ruslan Sokolovsky udał się do Cerkwi na Krwi w Jekaterynburgu, gdzie udało mu się złapać jednego z Pokemonów, a następnie wytłumaczył, że tak naprawdę nie obraził żadnych uczuć wierzących. W tym wypadku władze są innego zdania – mężczyzna został oskarżony o „podżeganie do nienawiści na tle religijnym” i trafił do aresztu.

Prokurator na pierwszej rozprawie domagał się 3,5 roku pobytu w kolonii karnej, ale na początku uważano, że jest to tylko i wyłącznie forma „zastraszenia” wymierzona w innych mieszkańców Rosji, a w ostateczności sprawa fana Pokemon GO miała zostać zamieciona pod dywan.

Tak się niestety nie stało. Na ostatniej rozprawie Sokolovsky został uznany za winnego, a śledczy uznali, że „dopuścił się znieważenia uczuć wyznawców prawosławia i islamu”. Powołano nawet specjalnych ekspertów, którzy zajęli się dokładnym sprawdzeniem twórczości YouTubera i w materiałach znaleziono „negowanie istnienia Boga”, „nastroje antykomunistyczne”, a nawet „znieważanie prezydenta Rosji”.

Obrońcy starali się cokolwiek wskórać odpierając zarzuty przygotowując nawet ekspertyzę psychologiczno-lingwistyczną, ale i tak Sokolovsky będzie musiał najbliższe 3,5 lat spędzić w kolonii karnej. Mężczyzna trafił jednocześnie na listę terrorystów i ekstremistów, na której aktualnie znajduje się 7524 osoby i zamrożono jego wszystkie rachunki bankowe.  

Źródło: http://businessinsider.com.pl/technologie/nowe-technologie/pokemon-go-rosyjski-bloger-na-liscie-ekstremistow-za-gre-w-cerkwi/fz5xf0t

Tagi: Niantic Pokemon Go Rosja