Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 11.07.2017 19:01
Icewind Dale II nie otrzyma ulepszonej wersji, bo zgubiono kod źródłowy
862V

Icewind Dale II nie otrzyma ulepszonej wersji, bo zgubiono kod źródłowy

Wszystko na to wskazuje, że nie otrzymamy Icewind Dale II: Enhanced Edition. Twórcy z Beamdog bardzo chcieliby zająć się odpicowaniem tytułu i dostosowaniem go do współczesnych standardów, ale deweloperzy nie potrafią odnaleźć kodu źródłowego.

Kanadyjczycy z Beamdog specjalizują się w odświeżeniu znanych klasyków. To właśnie ta ekipa stworzyła MDK2HD, Baldur's Gate: Enhanced Edition, Baldur's Gate II: Enhanced Edition, Icewind Dale: Enhanced Edition, czy też Planescape: Torment: Enhanced Edition. Nie jest raczej specjalnym zaskoczeniem, że ekipa chciała wziąć na warsztat drugą część Icewind Dale, ale zespół natrafił na nietypowy problem.

Planescape: Torment - Enhanced Edition z polskim tłumaczeniem. Nad projektem czuwa Chris Avellone

Autorzy w tym wypadku nie tworzą wszystkich elementów od podstaw. Studio korzysta z kodu źródłowego oryginału, jednak w tym wypadku nikt nie potrafi określić, gdzie znajduje się ten „skarb”.

W sprawie odpicowania „Dwójki” wypowiedział się Trent Oster, szef Beamdog, który zaznaczył, że jego ekipa przejrzała wszystkie otrzymane dane, a nawet skontaktowała się z pracownikami Obsidian, jednak nikt nie posiada danych.

„Przeszukaliśmy wszystkie archiwa, do których mamy dostęp, w tym wszystkie dane przekazane Wizards of the Coast przez Atari i nigdzie nie ma kodu źródłowego Icewind Dale 2. Skontaktowaliśmy się z naszymi przyjaciółmi z Obsidian, ponieważ wielu z nich pracowało przy Icewind Dale 2, ale nie mają żadnego kodu źródłowego. Projekt jest zablokowany do czasu znalezienia źródła.”

Studio w tej sytuacji nie może kontynuować prac, bo przygotowanie Icewind Dale II od podstaw korzystając ze współczesnych dóbr techniki byłoby zbyt czasochłonne. Pewną ciekawostką na pewno jest fakt, że z podobnym problemem zmierzyli się autorzy Crash Bandicoot N. Sane Trilogy, jednak w tym wypadku zdecydowano się na wykreowanie trzech legendarnych pozycji w zasadzie od zera.

Źródło: http://www.pcgamer.com/icewind-dale-2-cant-be-enhanced-because-the-source-code-is-lost/

Tagi: Beamdog icewind dale icewind dale: enhanced edition II