Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 31.05.2017 16:55
Za jaką kwotę prawa do Wiedźmina nabył CD Projekt?
3686V

Za jaką kwotę prawa do Wiedźmina nabył CD Projekt?

Jednym z najgorętszych tematów ubiegłego tygodnia była sprzedaż praw do marki Wiedźmin przez Andrzeja Sapkowskiego studiu Metropolis. CD Projekt nie przejął tego IP, więc w swoim czasie twórcy musieli podpisać umowę z pisarzem, a zarazem sięgnąć do kieszeni. Deweloperzy po latach na pewno specjalnie nie narzekają.

CD Projekt RED kończy prace nad Gwintem, kolejną produkcją w uniwersum Wiedźmina. Zdaniem analityków tytuł osiągnie olbrzymi sukces, a model dystrybucji pozwoli twórcom czerpać gotówkę z produkcji przez wiele następnych lat.

Wiemy za ile Metropolis Software kupiło prawa do marki Wiedźmin od Andrzej Sapkowski

Andrzej Sapkowski nie może liczyć nawet na mały procent z zysków, ponieważ w swoim czasie pisarz zdecydował się na „wypłatę z góry”. Możemy jednak śmiało powiedzieć, że CD Projekt z perspektywy czasu nie narzeka, bo licencja na Wiedźmina kosztowała 35 000 zł:

Sebastian Zielinski: btw: licencja za W1 też nie kosztowała jakoś szokująco dużo. Tak ze 40 tys pln. Zostawiłem sobie na pamiątkę egzemplarz odrzucony przez Sapka oburzonego faktem że sygnatariusze umowy nie wiedzą iż w jego utworach występuje Geral(t) a nie Geral(d)
Sebastian Zielinski: oczywiście chodziło o kwotę 35 tyś płatną w dwóch ratach 15 + 20 tysięcy.

Tymi informacjami podzielił się Sebastian Zielinski , który od 2002 roku był szefem CD Projekt RED. Studio na dobry początek przygotowywało prototyp pierwszego Wiedźmina.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym tygodniu CD Projekt pochwalił się wynikami za pierwszy kwartał 2017 roku – firma zanotowała zysk na czysto w wysokości 45,8 mln zł. Gracze wciąż kupują gry z serii Wiedźmin, więc autorzy mogą w spokoju kreować nowe opowieści.

Warto oczywiście zwrócić uwagę, że jest to prawdopodobna kwota, którą zapłacił CD Projekt za licencję na markę Wiedźmin. Skontaktowaliśmy się z zainteresowanymi osobami, by potwierdzić tę wiadomość. 

Źródło: http://www.gamezilla.pl/newsy/2017/22/znamy-kwote-za-jaka-cd-projekt-kupil-prawa-do-wiedzmina

Tagi: andrzej sapkowski CD Projekt CD Projekt RED wiedźmin