Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 02.02.2017 09:57
Facebook zapłaci ZeniMax 500 mln dolarów - sprzedaż Oculus Rift może zostać zatrzymana
2099V

Facebook zapłaci ZeniMax 500 mln dolarów - sprzedaż Oculus Rift może zostać zatrzymana

Facebook i należący do niego Oculus mają poważny problem. ZeniMax (właściciel Bethesdy i id Software) właśnie wywalczył w sądzie 500 milionów dolarów odszkodowania za złamanie przez Oculus umowy z klauzulą poufności, ale wygląda na to, że to nie koniec sądowych przepychanek.

ZeniMax wywalczył w sądzie zadośćuczynienie od Facebook za złamanie umowy z klauzulą poufności dotyczą technologii VR. Sąd przyznał ZeniMax 500 milionów dolarów, ale to nie koniec prawnych przepychanek między dwoma korporacjami.

Prezes ZeniMax Robert Altman wydał następujące oświadczenie:

"Rozważamy następne kroki, jakie podejmiemy, aby nie przedłużało się wykorzystanie nieprawnie pozyskanej technologii. Możliwe, że zażądamy zakazania korzystania przez Oculus i Fabebook z komputerowego kodu, do którego prawa posiada ZeniMax" - powiedział Robert Altman.

Jeśli ZeniMax uda się przekonać sąd, że zachodzi potrzeba zablokowania korzystania z rzeczonego kodu, to sprzedaż Oculus Rift będzie musiała zostać zatrzymana do czasu aż Facebook i Oculus nie stworzą własnej wersji kodu.

ZeniMax twierdzi, że Oculus wykradł technologię VR w okolicach 2012 roku. Technologię miało opracowywać id Software, należące do ZeniMax. Ponadto Oculus złamał umowę z klauzulą poufności, którą zawarł rzekomo z ZeniMax.

W całej aferze główną rolę odgrywa John Carmack, który w momencie odejścia z id Software wg ZeniMax "ukradł ponad 10000 dokumentów od ZeniMax na pendrivie USB oraz cały kod źródłowy RAGE i silnika id Tech 5".

Wygląda na to, że konflikt między firmami jest naprawdę ostry i może mieć istotne znaczenie dla dalszych losów gogli Oculus Rift. Będziemy was dalej informować o rozwoju tego sporu.

Tagi: