Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 30.08.2016 00:52
Chmielarz obnaża niewiedzę Sapkowskiego. Jeden wykres mówi więcej niż 1000 słów
10106V

Chmielarz obnaża niewiedzę Sapkowskiego. Jeden wykres mówi więcej niż 1000 słów

Wczoraj mogliście na PPE zobaczyć bardzo ciekawy wywiad z Andrzejem Sapkowskim, który w swój unikalny sposób wypowiedział się o Wiedźminie. Autor kolejny raz wywyższa swoją twórczość ponad wszystkich, ale tym razem zadarł z niewłaściwym człowiekiem. Adrian Chmielarz opublikował interesujący wykres zamykając tym samym usta wszystkim krzykaczom. 

Tytułem wstępu warto wspomnieć, że na piątkowym spotkaniu z fanami Andrzej Sapkowski poruszył temat CD Projekt RED. Twórca sagi o Wiedźminie kolejny raz wykazał się sporą nieznajomością wykreowanego przez swój umysł uniwersum, obraził graczy, a jeszcze wspomniał o tym, że nigdy nie otrzymał egzemplarza Wiedźmina przygotowywanego w 1997 roku przez Adriana Chmielarza ze studiem Metropolis. Produkcja oczywiście nigdy nie trafiła na półki sklepowe, więc pisarz nie mógł otrzymać pożądanej płyty.

Autor sagi ma spory problem z grami, które za każdym razem rozsławiały jego twórczość. Sapkowski wypowiedział się na temat wykorzystywania popularności następującymi słowami:

"Wszystkie moje przekłady były dużo wcześniej niż gra, wszystkie. I to gra wykorzystała moją popularność, a nie ja wykorzystałem popularność gry."

A jak było naprawdę? Tutaj już pomaga wykres przygotowany przez twórcę Ethan Carter – przy każdej premierze (czerwone drgania) wyraźnie można dostrzec zwiększenie zainteresowania książkami (niebieskie drgania). Sytuację najlepiej obrazuje trzeci „skok” – premiera Dzikiego Gonu:

Chcę zaznaczyć jedno – bez Sapkowskiego nie byłoby Wiedźmina, ale bez CD Projekt RED nie byłoby takiego Geralta jakiego teraz zna cały świat. Jasne, że przed premierą pierwszej pozycji rodzimych deweloperów fani fantastyki znali to uniwersum, ale jestem przekonany, że to właśnie gry pomogły tej serii. W sumie powyższy wykres mówi naprawdę wiele.

Puentą tekstu niech będą poniższe słowa… Tak twórca Wiedźmina podsumowuje swoich czytelników – też graczy:

"Szczególnie, że nie wiem. Ale mogę zapytać. Znam parę osób, które w tę grę (CDP-u) grało, ale niewiele takich osób znam, bo obracam się raczej wśród ludzi inteligentnych"

Źródło: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1147619405280080&set=a.142111795830851.20912.100000960955406

Tagi: