Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 15.07.2016 11:31
Wyciekł szczegółowy dokument dot. NEO - konsola ma być słabsza od Project Scorpio
4860V

Wyciekł szczegółowy dokument dot. NEO - konsola ma być słabsza od Project Scorpio

Dzieje się dziś sporo i to całkiem ciekawych rzeczy. Z serwerów Sony wyciekł dokument, który podejmuje w szczegółach temat szykowanej konsoli NEO. Znajdziemy tu m.in. specyfikację techniczną sprzętu!

Z dokumentu można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy. Przede wszystkim Sony ujawnia w nim specyfikację techniczną NEO. Niestety informacje nie są zbyt optymistyczne - okazuje się, że nowa konsola Sony ma być w odczuwalny sposób słabsza od zapowiedzianego Project Scorpio i dysponować mocą obliczeniową GPU w granicach 4,3 teraflopów (pogłoski na ten temat pojawiały się już kilka miesięcy temu, o czym donosiliśmy na PPE). Warto przypomnieć w tym miejscu, że Microsoft zapewniał nas niedawno, że Project Scorpio będzie dysponować mocą 6 terfalopów. Jeśli spojrzeć na branżę PC, to okazuje się, że do wygenerowania obrazu w rodzielczości natywnej 4K, moc, którą oferuje NEO będzie prawie na pewno zbyt mała. Deweloperom pozostanie zatem skalowanie rozdzielczości.

Dane dotyczące specyfikacji konsoli z dokumentu są następujące:

"CPU - konsola używa tych samych rdzeni 'Jaguar' jak PS4, przy wyższym taktowaniu
- Oryginalne PS4: 8 rdzeni taktowane 1.6 GHz
- NEO:  8 rdzeni taktowane 2.1 GHz

GPU: Używa udoskonalonej wersji AMD GCN CUs, co oznacza więcej CUs przy wyższej częstotliwości
- Oryginalne PE4: 18 CUs przy 800 Mhz
- NEO: 36 CUs przy 911 Mhz (2,3 x FLOPs)

Pamięć: Używa 8GB GDDR5 tak jak PS4, przy wyższej przepustowości
- Oryginalne PS4: 176 GB/s
- NEO: 218 GB/s (1,24 x)

HDD: taki sam dysk twardy jak w PS4

Zasoby CPU/GPU: taki sam procent jak w PS4
- CPU: 6,5 rdzenia w trybie 7-core

Zasoby pamięci dla gier
- Zasoby dla gier: +512 MiB Direct Memory = 5,5 GiB (całkowicie)
- Dostępne tylko dla trybu NEO

 
NEO ma wykorzystywać głównie proces skalowania obrazu, by wyświetlać obraz w rozdzielczości 4K. W dokumencie można wyczytać, że "niektórzy deweloperzy zgłaszają, że by utrzymać frame rate w wersji NEO wyższy lub równy PS4 rozdzielczość buforu obrazu musi być zmniejszona". Autorzy w związku z tym będą mieć do dyspozycji następujące rozdzielczości buforu obrazu 3680x2070, 3520x1980, 3360x1890 i 3200x1800. Twórcy mogą wykorzystać taką rozdzielczość a następnie "przeskalować finalny obraz do jednej z obsługiwanych rozdzielczości".

Bardzo ciekawy jest akapit dotyczący kompatybilności NEO ze starszymi grami z PS4. Nowy hardware "powinien wspierać" wszystkie gry z PS4 wydane w październiku 2016 lub później. Co zatem ze starszymi tytułami z PS4? Ten ustęp wydaje się trochę niejasny. Sony pisze, że "kompatybilność" mają zapewniać patche i to od decyzji dewelopera/wydawcy ma zależeć wydanie takich łatek ("nie ma przymusu ze stronu SCE"). Przyjąć trzeba w tym miejscu chyba, że patche mają tylko pozwalać na cieszenie się lepszą grafiką w starszych produkcjach z PS4. Bez patcha takie tytuły zostaną odpalone na NEO w standardowej wersji, bez wykorzystania dodatkowej mocy. "Istniejące już tytuły mają działać bez modyfikacji na systemie NEO; zainstalowanie patcha pozwoli na wsparcie dla funkcji natywnych NEO".

Co z premierą NEO? Dokładnej deklaracji daty nie znajdziemy w dokumencie, ale pojawia się informacja o 2017 roku (wcześniej firma wypuszczała tylko prototypy dla devów/wydawców).

Warto pamiętać, że rzeczony dokument może okazać się fałszywką, choć trudno uwierzyć, że komuś chciałoby się wytwarzać tak rozbudowany plik pdf. Rzecz wygląda na autentyczną. Pozostaje czekać na komentarz Sony dotyczący tych rewelacji...

Źródło: https://pl.scribd.com/doc/312585554/PS4-5-NEO-pdf

Tagi: Neo project scorpio ps4 PS4 Neo Sony specyfikacja