Wojciech Gruszczyk Wojciech Gruszczyk 09.02.2016 15:35
Amazon opublikował bezpłatny silnik dla gier AAA. Lumberyard bazuje na CryEngine
1104V

Amazon opublikował bezpłatny silnik dla gier AAA. Lumberyard bazuje na CryEngine

Amazon od dłuższego czasu inwestuje w gry, ale chyba nikt nie spodziewał się takiego ruchu. Firma opublikowała bezpłatny silnik dla deweloperów, dzięki któremu zainteresowani mogą tworzyć produkcje na PlayStation 4, Xboksy One i komputery osobiste. 

Amazon nawiązał współpracę z firmą Crytek w kwietniu 2015 roku i otrzymał licencję na wykorzystanie CryEngine. Firma zapłaciła podobno 50 milionów dolarów, a następnie przerobiła silnik, udoskonaliła kilka elementów i teraz zainteresowani mogą korzystać z Lumberyard.

Silnik aktualnie wspiera PC (Windows Vista, 7, 8, 10), PlayStation 4 i Xboksy One, a w przeciągu kilku najbliższych miesięcy twórcy otrzymają możliwość kreowania gier na urządzenia mobilne oraz wirtualną rzeczywistość.

Ciekawą funkcją zaproponowaną przez Amazon jest integracja z Twitch.tv. Platforma należy do korporacji, więc mogliśmy się spodziewać, że w każdym możliwym miejscu włodarze będą starali się upchnąć strumieniowanie rozgrywki. W tej sytuacji deweloperzy mogą prezentować pracę nad tytułem, a ponadto zapraszać graczy do testowania projektów.

Amazon oferuje również możliwość skorzystania z zintegrowanych serwerów dla gier sieciowych. Właśnie w tym miejscu firma zamierza zarabiać, ponieważ autorzy decydujący się na Web Services GameLift będą musieli opłacać miesięczny abonament. Oczywiście jest to tylko opcja, ale propozycja Amazonu jest podobno banalnie prosta w obsłudze i ma prezentować bardzo konkurencyjną cenę. 

Źródło: http://www.videogamer.com/news/amazon_just_launched_a_free_triple-a_game_engine_for_pc_ps4_and_xbox_one_2.html

Tagi: amazon cryengine Lumberyard