Podsumowanie The Game Awards - skandal z Kojimą, Wiedźmin grą roku, nowa gra z Batmanem!

Gry
3227V
Podsumowanie The Game Awards - skandal z Kojimą, Wiedźmin grą roku, nowa gra z Batmanem!
Roger Żochowski | 04.12.2015, 05:41

Nie mogłeś oglądać relacji z The Game Awards 2015 na żywo? Spokojnie! Przygotowaliśmy dla Was podsumowanie zawierające wszystkie najważniejsze informacje i pozwalające odnaleźć się w gęstwinie przedstawionych rarytasów, ciekawostek i zapowiedzi!

"Ci, którzy grają w gry, wiedzą dlaczego to robią" - między innymi od takich słów zaczęło się tegoroczne wręczanie nagród. Trzeba przyznać, że intro złożone z migawek z gier napędzane klimatyczną muzyką i górnolotnymi hasłami wypadło naprawdę fajnie. Impreza w Los Angeles ponownie zorganizowana została z rozmachem i jak co roku pełniła rolę growych Oskarów. Całość poprowadził Geoff Keighley, który tym razem nie sypał zbyt często dowcipami. Przekaz na żywo można było oglądać zarówno na YouTube, Twitchu jak i PSN. Pozostaje pytanie czy warto było zarwać noc dla tych dwóch godzin przed ekranem?

Dalsza część tekstu pod wideo

Skłaniam się ku opinii, że niekoniecznie, choć impreza miała swoje momenty. Tym razem zamiast celebrytów zaproszono głównie postacie związane w jakiś sposób z grami wideo. Nagrody dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach wręczali między innymi Camilla Luddington (angielski głos Lary), Reggie Fils-Aime (prezes Nintendo of America), Shaquil O'Neill (zapowiedział grę ze swoim udziałem - ShaQFu), Troy Baker (znany voice actor), Tim Shaffer (Double Fine), Phil Spencer (Microsoft), Cliff Bleszinski (wyraźnie zafascynowany blondynką, która robiła z nim wywiad), Conan O'Brien (amerykański komik), Mark Hamill (filmowy Luke Skywaker) czy Kiefer Sutherland (głos Snake'a w MGSV). Na gali nagrodzono też za całokształt pracy Bretta Sperry'ego and Louisa Castle - pionierów naszej branży i twórców takich serii jak Command & Conquer czy Dune.

Splatoon i Wiedźmin największymi zwycięzcami

Wybór zwycięzców w niektórych kategoriach pozytywnie mnie zaskoczył. Wspomnę tu chociażby o Splatoonie. Gra Nintendo wygrała w kategoriach najlepszy multiplayer i najlepsza strzelanina, pokonując amerykańskie tuzy z Call of Duty, Destiny i Halo na czele. Dziwi trochę wybór najbardziej wyczekiwanej gry - mając takie tytuły jak Horizon Zero Dawn, The Last Guardian, Uncharted 4 czy Quantum Break wybrano... No Man's Sky. Nas powinien cieszyć ogromny sukces trzeciego Wiedźmina. Redzi zgarnęli statuetki aż w trzech kategoriach - najlepszego eRPeGa, deweloper roku oraz gry roku. Wiesiek pokonał takie tytuły jak Bloodborne, Fallout 4 czy MGSV, więc tym bardziej cieszy wygrana. Przedstawiciel REDów - Marcin Iwiński - pozwolił sobie nawet na rzucenie ze sceny hasła "jesteście zajebiści", do wszystkich osób, które przyczyniły się do sukcesu Wiedźmina. Podczas odbierania statuetek nie zabrakło oczywiście standardowych dla takich eventów podziękowań dla rodzin, żon, współpracowników, psa itp. 

Szkoda, że większość dużych produkcji zaznaczyła swoją obecność tylko i wyłącznie symbolicznie. W przypadku Uncharted 4 poznaliśmy po prostu nową postać - seksowną czarnulkę, która najwyraźniej lubi ostrą grę. Zapewne Sony trzyma resztę na swoją konferencję podczas PlayStation Experience, która odbędzie się w sobotę. Równie krótki był niestety pokaz Quantum Break. W temacie gier AAA najlepiej wypadło Far Cry Primal. Deweloperzy zaprezentowali sceny oparte na silniku gry, w trakcie których mogliśmy zobaczyć survival pełną gębą i walki prehistorycznych zwierząt. Wygląda to naprawdę fajnie. Oprócz tego zaprezentowano też całkiem spory trailer Lego Avengers oraz przypomniano krótką zajawką o kolejnej odsłonie Walking Dead, w której główną rolę odegra znana z serialu Michone.

Skandal z Kojimą

Całe szczęście nie zabrakło kilku naprawdę niespodziewanych newsów. Ogłoszono między innymi grę Batman A Telltale Games (o której póki co nic nie wiadomo), oraz Psychonauts 2. Zwłaszcza druga ze wspomnianych pozycji to naprawdę świetna wiadomość dla wszystkich tych, którzy pierwszą część uznają za kultową. Z wartych odnotowania newsów warto wspomnieć o zapowiedzi Rock Band VR na wirtualne gogle, porcie Rocket League na Xboksa One, mrocznym DLC do Tomb Raidera zatytułowanym Baba Yaga: The Temple of the Witch oraz nowej wersji Shadow Complex, która w przyszłym roku trafi na PS4 i XONE. Jak co roku skazani byliśmy na sporą ilość reklam, które przemieszano z kolejnymi punktami programu, ale tym razem ich ilość była znośna. Dużym skandalem okazała się informacja o tym, ze Konami zabroniło Kojimie pojawić się na gali The Game Awards. Japońska firma została  publicznie skrytykowana na scenie, a w Sieci błyskawicznie pojawiły sie hashtagi, które mieszają firmę z błotem. Nie wiem kto zarządza obecnie w Konami takimi sprawami, ale robi to w tragiczny sposób.

Na imprezie wyraźnie widoczne były też nowe trendy, które mnie osobiście jakoś specjalnie nie ruszają. Rozdano bowiem nagrody w kategoriach najlepsza drużyna eSportowa, najlepszy eSportowiec, czy YouTuber (lub jak kto woli - Osobowość roku). Znak czasów. Zaskakująco mało było wstawek humorystycznych, z których niegdyś znana była impreza. Zachęcanie ludzi na ulicach Los Angeles do udawania bohaterów z gier, aby zdobyć wejściówkę na afterparty, nie było jakoś specjalnie zabawne. Postawiono za to na prezentacje deweloperów indie z całego świata w krótkich materiałach dokumentalnych. Oglądanie show umilały widzom (lub wydłużały zarwaną nockę) koncerty. Zaproszono choćby szkocki zespół synth popowy o nazwie Chvrches, którego utwory mogliśmy już usłyszeć w takich grach jak FIFA 14, Gran Turismo 6 Grand Theft Auto V czy Forza Horizon 2. Świetnie zaśpiewała też Stefanie Joosten, holenderska modelka i aktorka, która odpowiada za głos i wygląd Quiet w Metal Gear Solid V: Phantom Pain. Bardzo miłym akcentem było upamiętnienie Satoru Iwaty – zmarłego niedawno prezesa Nintendo. Poświecono mu naprawdę sporo czasu, czego po takim widowisku po prostu się nie spodziewałem. Specjalnie dla niego bardzo nastrojowy utwór na pianinie wykonał amerykański muzyk Ben Harper. Serwis Destructoid nie mógł jednak obejść się bez żartu i porównał Amerykanina do słynnego wrestlera wrzucając do newsa slogan -  "The Rock is pretty good at piano". 

Tegoroczne The Game Avards miło się oglądało, ale nie da się ukryć, że event z roku na rok jest coraz mniej spektakularny. Cieszy jednak fakt, że skupia się na grach, nie celebrytach. Choć tych gier mogłoby być zdecydowanie więcej. 

Podsumowanie:

  • Wiedźmin 3 grą roku
  • Zapowiedzi kilku nowych tytułów
  • Mniej reklam niż podczas poprzednich edycji
  • Oddanie hołdu Satoru Iwacie

  • Część dużych gier zaznaczyła swoją obecność symbolicznie
  • Zabrakło jakiejś naprawdę oszałamiającej zapowiedzi
  • Szczątkowa ilość informacji o nowych grach Sony, Nintendo i Microsoftu
  • Za mało humoru
  • Skandal z Konami i Hideo Kojimą

The Game Awards 2015 - wszystkie wiadomości

Opinie redakcji:

Wojtek Gruszczyk

No i mamy GOTY! Gratulacje dla CD Projekt RED za piękną i wyjątkową produkcję. Należało się! A samo The Game Awards to kawał ciekawej imprezy. Były słabsze momenty, ale Far Cry Primal, Batman od Telltale Games i DLC do Rise of the Tomb Raider wynagrodziło wiele! Warto było siedzieć i patrzeć na reklamy… Cóż taka dziwna forma eventu, ale dobrze, że możemy uczestniczyć w tym wydarzeniu. Szkoda Kojimy – na pewno chciałby pojawić się na tym show, odebrać nagrodę i podziękować za wsparcie. A tak to mamy aferę. Nie popisała się również Jade Raymond, która zamiast ożywić Star Wars 1313, palnęła gafę na scenie… Jednak tak jak wspomniałem – było warto! Primal, Batman, Lara! ;)

 

Igor Chrzanowski

Będąc szczerym, muszę przyznać, iż po The Game Awards nie spodziewałem się zbyt wielkich premier. Dzięki temu nie zawiodłem się tym co zaprezentowała nam impreza. Największym plusem, a zarazem zaskoczeniem jest oficjalna zapowiedź Psychonauts 2! Jedynkę pokochałem całym sercem i do dziś wspominam perfekcyjnie zaprojektowane poziomy (zwłaszcza ten z Mleczarzem). Jeśli uda się sfinansować „dwójkę”, biorę pre-order. Drugą produkcją, która mnie zainteresowała jest oczywiście Far Cry Primal, który moim zdaniem stał się nieświadomie wielkim rywalem dla Wild.

Z pozostałych ogłoszeń, nie znalazłem dla siebie zupełnie nic. Cieszy za to parę nagród dla Nintendo oraz ekipy odpowiedzialnej za Wiedźmina 3. Pięknym gestem wykazali się organizatorzy imprezy, którzy poświęcili kilka długich minut zmarłemu Satoru Iwacie. Piękne, poruszające słowa Reggie'go można uznać za godne pożegnanie mistrza. Nie obyło się bez paru wpadek, lecz jak to bywa na takich wydarzeniach – zdarza się i najlepszym. Na koniec warto też nadmienić akcję #FreeKojima, która powstała na Twitterze oraz jeszcze większy hejt na Konami, które „promują” bardzo licznie wstawiane tagi #DowolneniecenzuralnesłowoKonami. A wszystko dlatego, iż nie pozwolili przyjechać Hideo Kojimie na imprezę do Los Angeles. I dobrze im tak, niech bankrutują!

 

Mateusz Gołąb

Nie wiem co myśleć. Pojawiło się parę ciekawych zapowiedzi, takich jak Psychonauts 2 i Batman od Telltale Games, ale... Czuję przesyt wielkimi imprezami branżowymi. Trudno jest mi osobiście utrzymać hype na oglądanie kolejnej dwugodzinnej konferencji/gali/kolegium/sympozjum (niepotrzebne skreślić), gdy jestem świadomy, że w sumie za miesiąc będzie kolejna. Za kolejny miesiąc kolejna. A potem jeszcze jedna. I tak dalej. Potrzebujemy trochę oddechu w ciągu roku. Robi nam się swoisty branżowy przesyt. Widzimy to zresztą w komentarzach. Newsy z E3 i Gamescomu są popularne na potęgę, a dzisiaj niewiele osób dotrwało do 3 w nocy i czytać będzie dopiero z rana.

Jestem osobą, która mocno sympatyzuje z Kojimą i oczekiwałem że pojawi się na scenie. Nie spodziewałem się, że to właśnie na Video Game Awards będziemy świadkami wielkiej konkluzji dramatu pomiędzy twórca, a korporacją. Konami odstawiło fatalne zagranie zabraniając Hideo pojawić się na gali, co zresztą uczynili w bardzo oficjalny sposób tj. przez prawnika. Organizatorzy wytknęli to haniebne działanie niemal palcami ze sceny. Piękne. Świat powinien wiedzieć, że niektóre firmy, pomimo pozytywnego PRu, są dla pracowników prawdziwym piekłem na ziemi .

 

A tak prezentują się zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

Gra roku

  • Bloodborne
  • Fallout 4
  • MGSV: TPP
  • Super Mario Maker
  • The Witcher 3

Twórcy roku

  • Bethesda
  • CD Projekt Red
  • From Software
  • Kojima Productions
  • Nintendo

Najlepsza gra niezależna

  • Axiom Verge
  • Her Story
  • Ori And The Blind Forest
  • Rocket League
  • Undertale

Najlepsza gra na platformy mobilne/handheldy

  • Downwell
  • Fallout Shelter
  • Lara Croft GO
  • Monster Hunter 4: Ultimate
  • PAC-MAN 256

Najlepsza narracja

  • Her Story
  • Life is Strange
  • Tales From The Borderlands
  • The Witcher 3
  • Until Dawn

Najlepszy soundtrack

  • Fallout 4
  • Halo 5
  • MGSV: TPP
  • Ori And The Blind Forest
  • The Witcher 3

Najlepszy występ

  • Ashly Burch jako Chloe Price (Life is Strange)
  • Camilla Luddington jako Lara Croft (Rise Of The Tomb Raider)
  • Doug Cockle jako Geralt (The Witcher 3)
  • Mark Hamill jako The Joker (Batman: Arkham Knight)
  • Viva Seifert (Her Story)

Gra niosąca wielkie przesłanie 

  • Cibele
  • Her Story
  • Life is Strange
  • Sunset
  • Undertale

Najlepsza strzelanka

  • Call of Duty: Black Ops III
  • Destiny: TTK
  • Halo 5
  • Splatoon
  • Star Wars Battlefront

Najlepsza przygodówka-akcji

  • Assassin's Creed Syndicate
  • Batman: Arkham Knight
  • MGSV: TPP
  • Ori And The Blind Forest
  • Rise Of The Tomb Raider

Najlepszy RPG

  • Bloodborne
  • Fallout 4
  • Pillars of Eternity
  • The Witcher 3
  • Undertale

Najlepsza bijatyka

  • Guilty Gear Xrd -SIGN-
  • Mortal Kombat X
  • Rise of Incarnates
  • Rising Thunder

Najlepsza gra rodzinna

  • Disney Infinity 3.0
  • LEGO Dimensions
  • Skylanders: Superchargers
  • Splatoon
  • Super Mario Maker

Najlepsza gra sportowa

  • FIFA 16
  • Forza 6
  • NBA 2K16
  • Pro Evolution Soccer 2016
  • Rocket League

Najlepszy tryb sieciowy

  • Call of Duty: Black Ops III
  • Destiny: TTK
  • Halo 5
  • Rocket League
  • Splatoon

Najlepszy kierunek artystyczny 

  • Batman: Arkham Knight
  • Bloodborne
  • MGSV: TPP
  • Ori And The Blind Forest
  • The Witcher 3

Wybory fanów:

eSportowa gra roku

  • Call of Duty: Advanced Warfare
  • CS: GO
  • Dota 2
  • Hearthstone
  • LoL

Najlepsza twórczość fanów 

  • GTA V - Targets
  • Portal Stories: Mel
  • Real GTA
  • Twitch Plays Dark Souls

Osobowość roku

  • Christopher "Montecristo" Mykles
  • Greg Miller
  • Markiplier
  • Pewdiepie
  • Total Biscuit

eSportowa drużyna roku

  • Evil Geniuses
  • Fnatic
  • Optic Gaming
  • SK Telecom T1
  • Team Solomid

eSportowiec roku

  • Kenny "Kennys" Schrub
  • Lee "Faker" Sang-Hyeok
  • Olof "Olofmeister" Kajbjer
  • Peter "PPD" Dager
  • Syd Sumail "SUMA1L" Hassan

Najbardziej oczekiwana gra

  • Horizon Zero Dawn
  • No Man's Sky
  • Quantum Break
  • The Last Guardian
  • Uncharted 4
Źródło: własne

Komentarze (64)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper