Huawei już niedługo całkowicie pozbędzie się Linuxa i Androida? Chińczycy nie chcą mieć nic wspólnego z USA

Technologie
3402V
HarmonyOS NEXT
Maciej Zabłocki | 17.06, 14:20

Najnowszy system operacyjny od Huawei zbliża się wielkimi krokami i wszystko wskazuje na to, że firma planuje całkowicie odciąć się od Linuxa czy Androida. Kody źródłowe tych dwóch systemów mają zostać całkowicie usunięte w najnowszym HarmonyOS NEXT. 

Nie jest żadną tajemnicą, że Huawei już od kilku lat rozwija swój system i aplikacje po tym, jak firma została zbanowana przez rząd Stanów Zjednoczonych. Przez wprowadzone restrykcje nie mogą korzystać z jakichkolwiek dóbr i produktów pochodzących z USA, w tym z aplikacji Google czy technologii 5G. Huawei radzi sobie z tą sytuacją zaskakująco dobrze, a firma nie tylko nie upadła, ale wręcz rozwija się w zawrotnym tempie. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Nadchodzący system operacyjny HarmonyOS NEXT będzie całkowicie pozbawiony jakiegokolwiek kodu źródłowego pochodzącego z Linuxa lub Androida. Ma też działać szybciej, lepiej wykorzystując dostępne podzespoły, co powinno ucieszyć miłośników Huawei. Ponoć procesory Kirin będą tym samym znacznie lepiej wykorzystywane. HarmonyOS NEXT robi aż trzykrotnie lepszy użytek z pamięci operacyjnej od Androida, co może mieć niebagatelny wpływ na wydajność. 

Firma jakiś czas temu otworzyła swoje repozytorium aplikacji, zaprojektowała przeglądarkę i mapy Petal oraz szereg innych rozwiązań mających usprawnić korzystanie ze smartfona w sposób możliwie jak najbardziej zbliżony do tego, co znamy z klasycznego Androida. Przeskoczenie na w pełni autonomiczny system operacyjny pozwoli na szerszy zakres zmian, całkowitą niezależność od USA i znacznie większą, Europejską ekspansję z autorskimi produktami. Ponoć na premierę HarmonyOS NEXT gotowe będzie ponad 50 tysięcy aplikacji. 

Źródło: WCCFtech

Komentarze (57)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper