Apple Intelligence czyli Apple AI debiutuje na WWDC 24! Oto nowy etap w historii firmy

Technologie
2574V
Apple Intelligence
Maciej Zabłocki | 10.06, 20:43

Apple na koniec prezentacji na WWDC 24 postanowiło zaskoczyć tematem generatywnej sztucznej inteligencji. Czekaliśmy i wreszcie się doczekaliśmy. Oto sztuczna inteligencja przygotowana przez Apple.

Firma uważa, że system AI „musi być wystarczająco wydajny, aby pomóc w sprawach, które są dla Ciebie najważniejsze. Musi być intuicyjny i łatwy w użyciu. Musi być głęboko zintegrowany z Twoimi doświadczeniami związanymi z produktem. Co najważniejsze, musi Cię zrozumieć i opierać się na osobistym kontekście... i oczywiście musi być zbudowany od podstaw z myślą o prywatności". 

Dalsza część tekstu pod wideo

To następny wielki krok dla Apple. Apple Intelligence to nowy system inteligencji osobistej, dzięki któremu Twoje najbardziej osobiste produkty będą jeszcze bardziej przydatne i zachwycające. Craig dodał, że cała firma pracowała na ten moment od bardzo dawna. Jak dodaje "zapewniamy inteligencję, która Cię rozumie. Umieszcza potężne modele generatywne w samym sercu Twojego iPhone'a, iPada i komputera Mac. Głęboko zintegrowane z platformami i aplikacjami".

Apple AI umożliwi komputerowi czy smartfonowi zrozumienie języków, obrazów, działań i kontekstu osobistego. To z kolei umożliwia, dla przykładu, automatyczne przepisywanie lub sprawdzanie tekstu w aplikacjach Mail, Notes, Safari, Pages, Keynote i aplikacjach firm trzecich. Firma pokazała możliwości związane z obrazami - od zdjęć, przez emoji, po pliki GIF. Craig twierdzi, że wyrażanie siebie za sprawą wirtualnych awatarów to świetna zabawa. Można teraz tworzyć nowe obrazy za sprawą AI. Personalizować je na potrzeby rozmów, złożyć przyjacielowi życzenia urodzinowe i stworzyć jego wizerunek w otoczeniu balonów i ciasta.

Powiedz mamie, że jest Twoją bohaterką i wyślij jej zdjęcie w pelerynie superbohatera. Obrazy szkiców, obrazy ilustracji i style obrazów animacji zależą wyłącznie od Ciebie.

Apple Intelligence może podejmować działania niezależnie od użytkownika i bezpośrednio w aplikacjach. Otwórz pliki, które znajomy udostępnił w zeszłym tygodniu lub zobacz wszystkie zdjęcia mamy, córki i Twoje. Albo odtwórz podcast, który wysłała Ci kiedyś Twoja żona. Za sprawą Apple AI możesz to szybko wyszukać za pomocą Siri. Przykładowe komendy dla asystenta głosowego zobaczycie na poniższym zdjęciu. 

Przykładowe komendy Apple AI

Apple AI opiera się na naszych danych osobowych i uzyskuje dostęp do aplikacji i zawartości ekranu. Załóżmy, że nasze ważne spotkanie biznesowe zostaje przełożone na popołudnie i zastanawiamy się, czy nie przeszkodzi nam to w dotarciu na czas na występ córki. Apple AI potrafi zrozumieć, kim jest nasza córka, zna różne szczegóły, które przesłała mailem kilka dni temu i już sprawdza harmonogram spotkania i natężenie ruchu między biurem, a teatrem. W kilka chwil dostaniemy wskazówki, co mamy zrobić i czy musimy wyjść już teraz. 

Sztuczna inteligencja od Apple dostępna będzie na poniższych procesorach. To oznacza, że zgodnie z przeciekami, włączymy ją wyłącznie na iPhone 15 Pro i 15 Pro Max, a także nadchodzących iPhone 16 i 16 Pro. 

Apple AI

Dzięki najnowszym procesorom otrzymujemy podstawę obliczeniową do wspierania Apple AI. Obejmuje wysoce wydajne modele LLM i modele dyfuzyjne. Można w ten sposób na bieżąco dostosowywać się do bieżącej aktywności. Ponadto CPU zawiera indeks semantyczny na urządzeniu umożliwiający porządkowanie i wyświetlanie informacji z różnych aplikacji. Do tego potrzeba dużej mocy, ponieważ Apple AI dostarcza dane do modelu generatywnego, aby mieć kontekst, który może nam pomóc. Wszystko odbywa się bezpośrednio na urządzeniu

Zadania naszego iPhone'a rozciągają się czasem na chmurę, celem odblokowania dodatkowych możliwości. W tym celu Apple zaprojektowało "prywatną chmurę obliczeniową". Chmura umożliwia Apple Intelligence odpowiednią elastyczność i skalowanie mocy obliczeniowej oraz korzystanie z modeli serwerowych, chroniąc jednocześnie naszą prywatność. Działa na serwerach stworzonych z wykorzystaniem Apple Silicon. Oferuje prywatność i bezpieczeństwo tak pożądane przez użytkowników. 

Kiedy wysyłamy żądanie, Apple Intelligence analizuje, czy można je zrealizować na posiadanym urządzeniu. Jeśli potrzebujemy większej mocy obliczeniowej, wysyła dane do chmury potrzebne do realizacji żądania. Dane nie są przechowywane i będą wykorzystywane wyłącznie na nasze potrzeby. Siri ma nowy wygląd, który objawia się poprzez podświetlanie brzegów iPhone'a. 

Siri będzie mogła automatycznie znaleźć zdjęcie naszego prawa jazdy, wyodrębnić numer identyfikacyjny i wprowadzić go do formularza, a także odnaleźć zdjęcia z wyjazdu wakacyjnego czy określone i szczegółowe treści zapisane w naszych notatkach - wystarczy, że ją o to poprosimy. Dodatkowe komendy widzicie na jednym z powyższych zdjęć. Apple dodało też mnóstwo pomniejszych funkcji takich jak streszczenie artykułu czy przygotowanie uporządkowanego podsumowania (coś, co znamy już z Galaxy AI na smartfonach S24). 

Siri potrafi też automatycznie podsumować nadchodzące powiadomienia. Otrzymała również nowy tryb skupienia o nazwie „zmniejszone przerwy”, który automatycznie sprawdza powiadomienia i wiadomości, aby sprawdzić, czy są na tyle ważne, aby Ci przeszkodzić w pracy. Za pomocą wbudowanych w iPada i iPhone'a aplikacji można będzie przygotować wybrane obrazy generowane przez sztuczną inteligencję, a także wypełnić luki na tych zdjęciach, z których chcemy usunąć dane obiekty. Tu jest dosłownie wszystko

Szkic i obraz

Apple AI potrafi np. wykorzystać sztuczną inteligencję do analizy szkicu i słów oraz utworzenia na tej podstawie pięknego obrazu. Dojdzie też dużo bardziej zaawansowana wyszukiwarka oparta na sztucznej inteligencji. Wystarczy, że powiemy jakieś dane charakterystyczne uchwycone na zdjęciach, które pamiętamy, a Apple AI wyświetli nam fotki, których możemy szukać. Ponadto Apple Intelligence potrafi tworzyć wspomnienia z historią, którą chcemy zobaczyć. Dla przykładu wystarczy powiedzieć do Siri - „Leo uczy się łowić ryby i dokonuje dużego połowu w rytm wędkarskiej melodii". Apple AI zbuduje film ze zdjęć, dodając do tego właściwą muzykę. Nie brakuje takich opcji jak "transkrypcja i tłumaczenie na żywo". 

Firma ogłosiła pełną integrację z ChatemGPT. Wystarczy zapytać o coś Siri, a ta - korzystając z zasobów Chata - dostarczy nam szybką odpowiedź. Lub zasugeruje jakieś działanie. Możemy zadawać pytania dotyczące naszych dokumentów, zdjęć lub plików PDF. Apple AI używa funkcji Compose do tworzenia treści za pomocą ChatGPT na potrzeby tego, o czym akurat piszemy. Apple AI zadebiutuje w najnowszych, ogłoszonych dzisiaj systemach operacyjnych. 

Apple faktycznie rozpoczyna nową erę w historii swoich produktów już tego lata, dostarczając zaawansowane rozwiązania, które zdają się dalece wykraczać poza to, co ma w zanadrzu konkurencja. Nieprawdopodobne, jak głęboko zintegrowane będą systemy iOS, VisionOS, MacOS, WatchOS i iPadOS z Apple AI. 

Apple Intellgence

Źródło: Apple

Komentarze (41)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper