TikTok coraz bliżej blokady. Ważna decyzja USA

Technologie
980V
TikTok pozwany. Moderatorka musiała oglądać przerażające filmy prezentujące samobójstwa czy kanibalizm
Mateusz Kucharski | 19.04, 15:08

Sprawa TikToka nabiera tempa. Stany Zjednoczone podjęły istotną decyzję w sprawie popularnego serwisu.

Wygląda na to, że przyszłość TikToka w Stanach Zjednoczonych może wkrótce się rozstrzygnąć, a przynajmniej częściowo. Spiker Izby Reprezentantów (Mike Johnson) ogłosił, że ustawa dotycząca TikToka już niedługo zostanie poddana pod głosowanie. Republikanin potwierdza, że ustawa ta została dołączona do kwestii pakietów pomocowych dla Ukrainy i Izraela. Kongresmeni najprawdopodobniej zagłosują już w tę sobotę.

Dalsza część tekstu pod wideo

Jeżeli ustawa zbierze wystarczające poparcie, to firma ByteDance (właściciel TikToka) będzie zmuszona do sprzedaży swojej platformy firmie, która nie jest powiązana z chińskim rządem. W przeciwnym wypadku TikTok zostanie zakazany w Stanach Zjednoczonych, a Google i Apple nie będą mogły oferować aplikacji w swoich sklepach. Stany Zjednoczone zdecydowały się na taki ruch z powodu zagrożenia ze strony Chin.

Z serwisu korzysta około 170 milionów Amerykanów. Politycy twierdzą, że powiązania ByteDance z władzami Chin są na tyle duże, że aplikacja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. Jeżeli ustawa przejdzie przez Izbę Reprezentantów, to trafi następnie do Senatu. Prezydent Joe Biden już zapowiedział, że zdecyduje się na jej podpisanie.

ByteDance ma mieć 9 miesięcy na znalezienie nowego nabywcy platformy. Firma już zapowiedziała, że będzie walczyć na wszelkie możliwe sposoby, jeżeli ustawa zostanie przegłosowana. Amerykańscy użytkownicy TikToka otrzymali nawet specjalne powiadomienia, które ostrzegają ich przed wprowadzeniem nowego prawa. Inną kwestią pozostaje pytanie, czy ByteDance w ogóle zdecyduje się na sprzedaż platformy. 

Źródło: CBSNEWS

Komentarze (27)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper