Procesor w PlayStation 5 Pro otrzyma drobne usprawnienia. Czy jego wydajność może zaskoczyć?

Technologie
2731V
PS5 Pro
Maciej Zabłocki | 18.04, 14:07

Temat PlayStation 5 Pro ekscytuje graczy z całego świata. Regularnie pojawiają się nowe przecieki w internecie, które sugerują kolejne rozwiązania w samej specyfikacji. Teraz jednak redakcja Digital Foundry postanowiła przeanalizować wydajność procesora, który znajdzie się w PS5 Pro. 

Jak wiemy już z dokumentacji, która wyciekła do internetu, procesor w PlayStation 5 Pro nadal będzie bazować na architekturze AMD "Zen 2" i zostanie nieznacznie tylko podkręcony. W trybie "wysokiej częstotliwości taktowania" będzie mógł osiągnąć 3,85 GHz. To nie jest za dużo, zważywszy na fakt, że procesory w komputerach osobistych rozpędzają się do 5,5 GHz. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Eksperci z redakcji Digital Foundry przeanalizowali te sytuację, a wyniki są niestety dość rozczarowujące. Okazuje się, że wzrost wydajności CPU może wynieść ok. 10%, co będzie niewystarczające, żebyśmy w ogóle zauważyli jakiekolwiek różnice względem podstawowej PlayStation 5. Jeden z redaktorów stawia tezę, że być może uda się osiągnąć stabilne 40 klatek na sekundę na PS5 Pro w tytułach, które bazują na CPU i osiągają 30-kilka klatek w trybie jakości. 

To jednak nadal wyłącznie wróżenie z fusów, bo chyba nikt nie liczy na to, że którykolwiek z deweloperów będzie koncentrował się na procesorze, zamiast wykorzystać znacznie większą wydajność GPU i poprawić tym samym tryb wydajności albo dołożyć ray-tracing do trybu jakości. Przypomnę, że konsola PlayStation 5 Pro będzie dysponować ok. 45% wydajniejszą kartą graficzną od podstawowego modelu, a przy tym zagwarantuje obsługę PSSR, czyli specjalnego systemu skalowania rozdzielczości, który powinien pomóc w osiągnięciu jeszcze ładniejszej oprawy. 

Źródło: Digital Foundry

Komentarze (233)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper