Exynos 2500 od Samsunga może przebić nawet Snapdragona 8 Gen 4. Ma mocnego asa w rękawie

Technologie
1284V
Exynos 2500
Maciej Zabłocki | 18.04, 12:26

Wszystko wskazuje na to, że Samsung nadal będzie się trzymać strategii wprowadzania na rynek telefonów z dwoma układami. Do flagowego S25 Ultra zainstalowany zostanie Snapdragon 8 Gen 4, a S25 oraz S25 Plus otrzymają nowe Exynosy 2500. Wygląda na to, że mogą być one nawet lepsze od propozycji Qualcomma. 

Samsung od wielu lat rozwija swoje procesory. Według najnowszych przecieków, firma wykorzysta do produkcji 3 nm litografię, co może przynieść wiele różnych korzyści. Informacje pochodzą z portalu "X" od użytkownika "PandaFlash", który już wcześniej dzielił się wieloma sprawdzonymi danymi. Jeżeli Samsung upora się z kwestią optymalizacji produkcji, to Exynos 2500 może mieć znacznie lepszą sprawność energetyczną od Snapdragona 8 Gen 4. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Zastosowanie 3 nm litografii pozwoli na pracę ze znacznie wyższą częstotliwością taktowania przy wykorzystaniu tego samego TDP. Dodatkowo, Exynos 2500 wykorzysta technologię tzw. FOWLP. Zwiększa ona odporność na ciepło przy okazji zmniejszając rozmiar chipsetu. To sprawia, że układ może dłużej pracować z pełną mocą. Chociaż pokonanie Snapdragona 8 Gen 4 nie będzie łatwe, to Qualcomm ma duże problemy z optymalnym zarządzaniem energetycznym. To może spowodować konieczność zastosowania większych baterii w nadchodzących flagowcach. 

Samsung zmagał się wcześniej z problemami z wydajną produkcją układów wytwarzanych w 3 nm litografii. Uzysk wynosił raptem 20%. Udało się to już zażegnać, zwiększając go niemal trzykrotnie, dorównując wydajności produkcji TSMC. Do premiery jeszcze sporo czasu, więc całkiem możliwe, że koreańczycy całkowicie zażegnają ten problem. 

Źródło: WCCFtech

Komentarze (12)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper