Poznaliśmy więcej szczegółów o nadchodzących procesorach Intel Lunar Lake-V

Technologie
1486V
Intel Lunar Lake
Maciej Zabłocki | 17.04, 15:23

Nie jest żadną tajemnicą, że nadchodzą nowe procesory Intela. Otrzymaliśmy właśnie potwierdzenie, ze rodzina "Lunar Lake" nie będzie występować z końcówką "MX". Zamiast tego Intel zastosował oznaczenie "V". Ponadto, poznaliśmy więcej szczegółów o nadchodzących produktach. 

Procesory z rodziny Lunar Lake przyniosą konkretne zmiany nie tylko w samej budowie CPU, ale również i GPU - wprowadzą bowiem rdzenie Xe2-LPG "Arc Battlemage". Według wielokrotnie zweryfikowanego informatora "Golden Pig Upgrade Package", Intel porzuci nazewnictwo z "MX" na rzecz "V". To właśnie o tym głosiły ostatnie przecieki mówiące o procesorze Intel Core Ultra 5 234V. Możemy też przeczytać o potencjalnej specyfikacji. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Specyfikacja Intel Lunar Lake

Z zamieszczonych powyżej informacji wynika, że najnowsze procesory Intela będą zawierać 4 rdzenie wydajnościowe (Lion Cave) i 4 rdzenie energooszczędne LP-E (Skymont). Nie będzie tu ponoć stosowanych do tej pory "zwykłych" rdzeni energooszczędnych "E" co sugeruje, że firma zamierza wyraźnie podnieść wydajność per W. 

Niektóre układy Intel LNL-V wyposażone będą w iGPU Xe2-LPG z maksymalnie 8 rdzeniami. Z aktualnych przecieków wynika, że ten układ zaoferuje ogromny wzrost wydajności względem iGPU Xe-LPG "Arc Alchemist" stosowanych do tej pory. Największą zmianą będzie jednak dodanie do tych układów pamięci RAM LPDDR5X o pojemności maksymalnie 32 GB. Ponoć prędkość maksymalna tych pamięci może sięgać nawet 8533 MT/s. 

Jeśli chodzi o TDP, procesory Intel Lunar Lake-V będą pobierać od 17 do 30W mocy (przez dodanie pamięci). To niewielki wzrost w porównaniu do Intel Meteor Lake-U (raptem 2W). Jakiś czas temu pojawiły się przecieki sugerujące, że Intel LNL-V z TDP 17W zapewni aż 50% wzrost wydajności względem Intel ML-U z TDP 15W. Brzmi to niezwykle obiecująco. 

Nowe procesory zadebiutują prawdopodobnie pod koniec tego roku. Będą wykorzystywane głównie w ultrabookach. 

Źródło: WCCFtech

Komentarze (21)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper