Złote Globy 2024 – nominacje zdominowane przez Barbie. The Last of Us walczy o 3 statuetki

Filmy/seriale
1504V
The Last of Us
Wojciech Gruszczyk | 11.12.2023, 15:56

Organizatorzy Złotych Globów potwierdzili nominacje do najlepszych filmów i seriali 2023 roku. Najwięcej statuetek na imprezie może zgarnąć „Barbie”, ale nawet produkcja HBO opracowana we współpracy z PlayStation może zostać doceniona w trzech kategoriach.

8 stycznia w Stanach Zjednoczonych odbędzie się ceremonia rozdania Złotych Globów. Impreza powraca z nowymi kategoriami – podczas gali poznamy najlepszy stand-up oraz najlepszą produkcję, która osiągnęła znakomity wynik w kinach.

Dalsza część tekstu pod wideo

„Barbie” zdobyła aż 9 nominacji, a „Oppeheimer” zgarnął jedno wyróżnienie mn iej – „Czas krwawego księżyca” i „Biedne istoty” mogą pochwalić się 7 nominacjami.

W przypadku seriali najwięcej szans na statuetki ma „Sukcesja” (9), ale także „The Bear” i „Zbrodnie po sąsiedzku” (5) mogą wrócić z imprezy z kilkoma nagrodami. Produkcja HBO jest jednocześnie „najczęściej nominowanym serialem” w historii Złotych Globów – jak wiadomo prace nad serią zostały zakończone, a widzowie mogli już zobaczyć wielki finał.

Wspomniany w tytule „The Last of Us” ma 3 szanse na zwycięstwo – „Najlepszy serial dramatyczny”, „Najlepszy aktor w serialu dramatycznym” (Pedro Pascal) i „Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym” (Bella Ramsey).

Nominacje Złote Globy 2024 

Najlepszy dramat

  • „Anatomia upadku”
  • „Czas krwawego księżyca”
  • „Maestro”
  • „Oppenheimer”
  • „Poprzednie życia”
  • „Stefa interesów”

Najlepsza komedia lub musical

  • „Air”
  • „American Fiction”
  • „Barbie”
  • „Biedne istoty””
  • „Obsesja”
  • „Przesilenie zimowe”

Najlepsze osiągnięcie finansowe w kinach

  • „Barbie”
  • „John Wick 4”
  • „Mission Impossible: Dead Reckoning - Part One”
  • „Oppenheimer”
  • „Spider Man: Poprzez multiwersum”
  • „Strażnicy Galaktyki: Volume 3”
  • „Super Mario Bros. Film”
  • „Taylor Swift: The Eras Tour”

Najlepszy reżyser

  • Bradley Cooper - „Maestro”
  • Celine Song - „Poprzednie życie”
  • Christopher Nolan - „Oppenheimer”
  • Greta Gerwig - „Barbie”
  • Martin Scorsese - „Czas krwawego księżyca”
  • Yorgos Lanthimos - „Biedne istoty”

Najlepszy film nieanglojęzyczny

  • „Anatomia upadku” - Francja
  • „Il Capitano” - Włochy
  • „Opadające liście” - Finlandia
  • „Poprzednie życie” - USA
  • „Stefa interesów” - Wielka Brytania
  • „Śnieżne bractwo” - Hiszpania

Najlepszy film animowany

  • „Chłopiec i czapla”
  • „Między nami żywiołami”
  • „Spider Man: Poprzez multiwersum”
  • „Super Mario Bros. Film”
  • „Suzume”
  • „Życzenie”

Najlepszy aktor w dramacie

  • Andrew Scott - „All of us strangers”
  • Barry Keoghan - „Saltburn”
  • Bradley Cooper - „Maestro”
  • Cillian Murphy - „Oppenheimer”
  • Coldman Domingo - „Rustin”
  • Leonardo DiCaprio - „Czas krwawego księżyca”

Najlepszy aktor w komedii lub musicalu

  • Jeffrey Wright - „American Fiction”
  • Joaquin Phoenix - „Beau się boi”
  • Matt Damon - „Air”
  • Nicolas Cage - „Dream Scenario”
  • Paul Giamatti - „Przesilenie zimowe”
  • Timothee Chalamet - „Wonka”

Najlepsza aktorka w dramacie

  • Annette Bening - „Nyad”
  • Cailee Spaeny - „Priscilla”
  • Carey Mulligan - „Maestro”
  • Greta Lee - „Poprzednie życia”
  • Lily Gladstone - „Czas krwawego księżyca”
  • Sandra Hüller - „Anatomia upadku”

Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu

  • Alma Poysti - „Opadające liście”
  • Emma Stone - „Biedne istoty”
  • Fantasia Barrino - „Kolor purpury”
  • Jennifer Lawrence - „Bez urazy”
  • Margot Robbie - „Barbie”
  • Natalie Portman - „Obsesja”

Najlepszy aktor drugoplanowy

  • Charles Melton - „Obsesja”
  • Mark Ruffalo - „Poor Things”
  • Robert DeNiro - „Czas krwawego księżyca”
  • Robert Downey Jr. - „Oppenheimer”
  • Ryan Gosling - „Barbie”
  • Willem Dafoe - „Biedne istoty”

Najlepsza aktorka drugoplanowa

  • Da'vine Joy Randolph - „Przesilenie zimowe”
  • Danielle Brooks - „Kolor purpury”
  • Emily Blunt - „Oppenheimer”
  • Jodie Foster - „Nyad”
  • Julianne Moore - „Obsesja”
  • Rosamund Pike - „Saltburn”

Najlepszy scenariusz

  • „Anatomia upadku”
  • „Barbie”
  • „Biedne istoty”
  • „Czas krwawego księżyca”
  • „Oppenheimer”
  • „Poprzednie życie”

Najlepsza muzyka

  • Daniel Pemberton - „Spider-Man: Poprzez multiwersum”
  • Jerskin Fendrix - „Biedne istoty”
  • Joe Hisaishi - „Chłopiec i czapla”
  • Ludwig Göransson - „Oppenheimer”
  • Mica Levi - „Strefa interesów”
  • Robbie Robertson - „Czas krwawego księżyca”

Najlepsza piosenka

  • „Addicted to Romance„ Bruce Springsteen - „She came to me”
  • „Dance the night„ Mark Ronson, Andrew Wyatt, Dua Lipa, Caroline Ailin - „Barbie”
  • „I'm just Ken„ Mark Ronson, Andrew Wyatt - „Barbie”
  • „Preaches„ Jack Black, Aaron Horvath, Michael Jelenic, Eric Osmond, John Spiker - „Super Mario Bros. Film”
  • „Road to freedom„ Lenny Kravitz - „Rustin”
  • „What was I made for?„ - Billie Eilish, Finneas O'Connell - „Barbie”

Najlepszy serial dramatyczny

  • „1923”
  • „Dyplomatka”
  • „Sukcesja”
  • „The Crown”
  • „The Last of Us”
  • „The Morning Show”

Najlepszy serial komediowy lub musical

  • „Barry”
  • „Jury Duty”
  • „Misja: Podstawówka”
  • „Ted Lasso”
  • „The Bear”
  • „Zbrodnie po sąsiedzku”

Najlepszy serial limitowany, antologia lub film telewizyjny

  • „Awantura”
  • „Daisy Jones & The Six”
  • „Fargo”
  • „Lekcje chemii”
  • „Światło, którego nie widać”
  • „Towarzysze podróży”

Najlepszy aktor w serialu dramatycznym

  • Brian Cox - „Sukcesja”
  • Dominic West - „The Crown”
  • Gary Oldman - „Kulawe konie”
  • Jeremy Strong - „Sukcesja”
  • Kieran Culkin - „Sukcesja”
  • Pedro Pascal - „The Last of Us”

Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym

  • Bella Ramsey - „The Last of Us”
  • Emma Stone - „The Curse”
  • Hellen Mirren - „1923”
  • Imelda Staunton - „The Crown”
  • Kerri Russell - „Dyplomatka”
  • Sarah Snook - „Sukcesja”

Najlepsza aktorka w serialu komediowym lub musicalu

  • Ayo Edebiri - „The Bear”
  • Elle Fanning - „Wielka”
  • Natasha Lyonne - „Poker Face”
  • Rachel Brosnahan - „Marvelous Mr. Maisel”
  • Selena Gomez - „Zbrodnie po sąsiedzku”

Najlepszy aktor w serialu komediowym lub musicalu

  • Bill Hader - „Barry”
  • Jason Segel - „Terapia bez trzymanki”
  • Jason Sudeikis - „Ted Lasso”
  • Jeremy Allen White - „The Bear”
  • Martin Short - „Zbrodnie po sąsiedzku”
  • Steve Martin - „Zbrodnie po sąsiedzku”

Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu dramatycznym, komedii lub musicalu

  • Alan Ruck - „Sukcesja”
  • Alexander Skarsgard - „Sukcesja”
  • Billy Crudup - „The Morning Show”
  • James Marsden - „Jury Duty”
  • Matthew Macfayden - „Sukcesja”

Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu dramatycznym, komedii lub musicalu

  • Abby Elliott - „The Bear”
  • Christina Ricci - „Yellowjackets”
  • Elizabeth Debicki - „The Crown”
  • Hannah Waddingham - „Ted Lasso”
  • J.Cameron Smith - „Sukcesja”
  • Meryl Streep - „Zbrodnie po sąsiedzku”

Najlepszy aktor w serialu limitowanym, antologii lub filmie telewizyjnym

  • David Pyelowo - „Lawmen: Bass Reeves”
  • Jon Hamm - „Fargo”
  • Matt Bomer - „Towarzysze podróży”
  • Sam Claflin - „Daisy Jones & The Six”
  • Steven Yeaun - „Awantura”
  • Woody Harrelson - „Hydraulicy z Białego Domu”

Najlepsza aktorka w serialu limitowanym, antologii lub filmie telewizyjnym

  • Ali Wang - „Awantura”
  • Brie Larson - „Lekcje chemii”
  • Elizabeth Olsen - „Miłość & śmierć”
  • Juno Temple - „Fargo”
  • Rachel Weisz - „Nierozłączne”
  • Riley Keough - „Daisy Jones & The Six”

Najlepszy występ w stand-upie

  • „Amy Schumer: Emergency Contact”
  • „Chris Rock: Selective Outrage”
  • „Ricky Gervais: Arnageddon”
  • „Sarah Silverman: Someone you love”
  • „Trevor Noah: Where was I”
  • „Wanda Sykes: I'm an entertainer”
Źródło: Film.wp.pl

Komentarze (20)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper