Microsoft otrzymał zgodę na kupienie Activision Blizzard z Unii Europejskiej! Pierwsze ważne zwycięstwo

Gry
4061V
Xbox Activision Blizzard
Wojciech Gruszczyk | 15.05.2023, 16:33

18 stycznia 2022 roku Microsoft ogłosił chęć kupienia Activision Blizzard. Następnie byliśmy świadkami wielomiesięcznej przepychanki, ale zbliżamy się do wielkiego finału. Komisja Europejska właśnie wydała pozwolenie na zakończenie transakcji.

Microsoft na przestrzeni ostatnich miesięcy otrzymał zgody na finalizację transakcji od mniejszych regionów, ale najważniejsze są decyzje urzędników z trzech rynków – Wielkiej Brytanii (CMA, Competition and Markets Authority), Unii Europejskiej (KE, Komisja Europejska) oraz ze Stanów Zjednoczonych (FTC, Federalna Komisja Handlu).

Dalsza część tekstu pod wideo

Microsoft właśnie otrzymał zgodę od Komisji Europejskiej – jest to pierwsze ważne zwycięstwo amerykańskiej korporacji na drodze do upragnionego finału.

#EUMergerControl Komisja Europejska zatwierdza przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft, z zastrzeżeniem warunków

Urzędnicy potwierdzają, że konsultowali sprawę z odpowiednimi firmami – dzięki temu Unia Europejska ma pewność, że transakcja nie zaszkodzi branży gier:

Komisja Europejska zatwierdziła, na mocy unijnego rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw, proponowane przejęcie Activision Blizzard ("Activision") przez Microsoft. Zgoda jest uzależniona od pełnej zgodności ze zobowiązaniami zaproponowanymi przez Microsoft. Zobowiązania te w pełni rozwiązują problemy dotyczące konkurencji wskazane przez Komisję i stanowią znaczną poprawę sytuacji w zakresie gier w chmurze w porównaniu z obecną sytuacją.

Dzisiejsza decyzja została podjęta po przeprowadzeniu szczegółowego postępowania wyjaśniającego w sprawie proponowanego przejęcia Activision przez Microsoft. Jak zawsze Komisja oparła swoją decyzję na twardych dowodach, a także na obszernych informacjach i opiniach konkurentów i klientów, w tym twórców i dystrybutorów gier oraz platform streamingu gier w chmurze w UE.

Komisja Europejska podkreśla, że Microsoft nie ma żadnych motywacji, by blokować gry Activision swojej konkurencji, czyli firmie Sony:

Microsoft nie miałby żadnej motywacji, aby odmówić dystrybucji gier Activision firmie Sony, która jest wiodącym dystrybutorem gier na konsole na całym świecie, w tym w Europejskim Obszarze Gospodarczym ("EOG"), gdzie na każdą konsolę Microsoftu Xbox kupowaną przez graczy przypadają cztery konsole Sony PlayStation. W rzeczywistości Microsoft miałby silną motywację do kontynuowania dystrybucji gier Activision za pośrednictwem urządzenia tak popularnego jak PlayStation firmy Sony.

Nawet gdyby Microsoft zdecydował się wycofać gry Activision z PlayStation, nie zaszkodziłoby to znacząco konkurencji na rynku konsol. Nawet jeśli w Call of Duty gra się głównie na konsoli, jest ona mniej popularna w EOG niż w innych regionach świata i jest mniej popularna w EOG w ramach swojego gatunku w porównaniu z innymi rynkami. Dlatego też, nawet nie będąc w stanie zaoferować tej konkretnej gry, Sony mogłoby wykorzystać swoją wielkość, bogaty katalog gier i pozycję rynkową, aby odeprzeć wszelkie próby osłabienia swojej pozycji konkurencyjnej.

Jak wiadomo Competition and Markets Authority zablokowało transakcję z powodu obaw o rywalizację w chmurze, a Federalna Komisja Handlu chce spotkać się z korporacją w sądzie. Bardzo jednak możliwe, że wszystko zostanie przyspieszone i w niedalekiej przyszłości CMA i FTC pójdą drogą Unii Europejskiej.

Źródło: KE

Komentarze (440)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper