Kiler i Poranek kojota z cenzurą. Stacja obawia się kolejnych kar

Filmy/seriale
9032V
Kiler Cezary Pazura
Iza Łęcka | 20.03, 07:32

Kino Polska TV potwierdziło zdumiewające zmiany w klasykach polskiego kina. Tak dobrze znane produkcje jak „Kiler”, „Poranek kojota”, a wcześniej „Psy” zostały ocenzurowane poprzez wyciszenie wulgaryzmów. Działania są efektem wysokich kar nakładanych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Redakcja WirtualneMedia.pl informuje, iż pod koniec 2022 roku nadawca kanału Stopklatka został ukarany grzywna wynoszącą 20 tysięcy złotych z powodu naruszenia 18. artykułu ustawy o radiofonii i telewizji koncentrującego się m.in. na kwalifikowaniu audycji lub innych przekazów mogących mieć negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich.

Przedstawiciele Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji mieli spore zastrzeżenia do filmu „Psy”, który został wyemitowany o godzinie 20:00, 30 marca 2022 roku – urzędnicy wskazują, że obraz zawierał wulgaryzmy, dlatego nie powinien być emitowany o tak wczesnej porze. Co więcej, w produkcji nie brakuje brutalnych scen przemocy, które powinny być przeznaczone wyłącznie dla dorosłych.

W rezultacie widzowie Zoom TV, kanału należącego do tej samej grupy medialnej, już w lutym tego roku mogli zobaczyć „Psy” o 20:45, ale niecenzuralne zwroty doczekały się wyciszenia. Stacja musiała się zmierzyć ze sporą krytyką widzów, lecz wiele na to wskazuje, że podobna praktyka będzie w najbliższym czasie częściej wykorzystywana, bowiem „Kiler”, „Poranek kojota” oraz „Straszny film”, które były oznaczone kategorią wiekową +16, również były prezentowane w podobny sposób. Odbiorcy nie usłyszeli wulgaryzmów.

W oświadczeniu dla portalu WirtualneMedia.pl biuro prasowe Kino Polska TV podkreśliło, iż zastosowane podejście pozwala emitować filmy we wcześniejszych godzinach, a z historiami może zapoznać się większa liczba widzów, którzy mogą „cieszyć się możliwością oglądania tych kultowych produkcji”.

Źródło: WirtualneMedia.pl

Komentarze (164)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper