Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 02.10.2014 13:11
Nowe Technologie: nadciągają znacznie ulepszone egzoszkielety
1576V

Nowe Technologie: nadciągają znacznie ulepszone egzoszkielety

Dziś w Nowych Technologiach ponownie podejmiemy temat, którym już zainteresowała się amerykańska armia. Chodzi o egzoszkielety i ostatni przełom w ich konstruowaniu.

Egzoszkielety są już próbnie wykorzystywane w niektórych krajach. Daewoo Shipbuilding rozpoczęło w tym roku korzystanie z takich "kombinezonów" dla swoich pracowników, którzy muszą manipulować ciężkimi elementami konstrukcyjnymi. Dzięki wykorzystaniu egzoszkieletów uzyskuje się znacznie większą precyzję w manewrowaniu ciężkimi przedmiotami. W tej chwili kombinezony umożliwiają podnoszenie 30-kg ciężarów bez wysiłku ze strony operatora. Oznacza to, że np. podniesienie 45 kg przedmiotu będzie nas po odzianiu w taki egzoszkielet "kosztować" wysiłek, jakbyśmy podnosili ciężar ważący zaledwie 15 kg.

Pracownicy naukowi wydziału inżynieryjnego Harvard University prowadzą aktualnie pracę nad znacznym usprawnieniem egzoszkieletów. O ile obecne siermiężne konstrukcje przypominają patent, który wykorzystuje Daewoo (dwa pierwsze obrazki w galerii), to ekipa z Harvard stawia na ich "miękka" wersję, która ma pozwalać na lepsze możliwości podnoszenia przedmiotów, zwiększoną wytrzymałość oraz ulepszone poczucie równowagi u operatorów.

Problem w obecnych konstrukcjach polega na tym, że egzoszkielet bardzo ogranicza normalne ruchy ludzi. W przypadku "Soft Exosuit", które powstaje w Harvard sam kombinezon ma się dopasowywać do ciała, a nie na odwrót. By uzyskać taki efekt zastosowano m.in. akumulatory oraz siłowniki na pasie, co nie utrudnia ruchów.

W projekt zaangażowało się DARPA, przekazując naukowcom 3 mln dolarów na ulepszenie tej technologii. DARPA jest oczywiście zainteresowane wykorzystaniem Soft Exosuit dla amerykańskich żołnierzy, obciążonych ciężkim ekwipunkiem. Naukowcy z Harvard University chcieliby jednak również, by ich wynalazek służył cywilom - ludziom ze schorzeniami nóg, starcom itd. Niestety nie wiadomo jeszcze, na ile Soft Exosuit będzie odciążał aparat ruchowy człowieka. Widać jednak, że taki patent jest przyszłością - szczególnie z zastosowaniach cywilnych. Nikt nie będzie przecież paradował po ulicach w metalowych klatkach, w stylu patentu zastosowanego przez Daewoo.

 

Źródło: http://thewestsidestory.net/2014/09/15/16621/darpa-funded-wearable-robotic-exo-suit-harvard-university-will-give-soldiers-superhuman-capabilities

Tagi: egzoszkielet nowe technologie robotyka technologie