The Day Before zostało usunięte ze Steam i zalicza opóźnienie. Gracze oskarżają deweloperów: „To Abandoned 2”

Gry
3011V
The Day Before trafi na PS5, XSX|S i PC. Znamy datę premiery i oglądamy gameplay z „sieciowego The Last of Us”
Iza Łęcka | 25.01, 07:42

Czarne chmury wiszą nad jedną z najbardziej wyczekiwanych produkcji na Steam. The Day Before zniknęło z platformy Valve, co dla wielu odbiorców stało się jasnym sygnałem, że coś jest nie tak, tymczasem twórcy uspokajają fanów i proszą o zaprzestanie wysyłania oskarżających wiadomości.

1 marca miała się odbyć premiera The Day Before, jednakże tytuł nie jest dostępny na Steam. Gdy spróbujecie wejść na podstronę gry, automatycznie zostaniecie przekierowani na główną witrynę platformy Valve. Sytuacja nie należy do typowych, więc społeczność obserwująca od dłuższego czasu poczynania studia Fntastic nieco zaczęła panikować.

Część graczy zwęszyło podstęp i porównywało pozycję do Abandoned, czyli mitycznego projektu, który swego czasu był łączony z Hideo Kojimą i wzbudzał ogromne oczekiwania. Na nich tak naprawdę się skończyło, bo tytuł nie doczekał się nawet wersji demonstracyjnej. Według licznych teorii gra jest jednym wielkim oszustwem.

Czy jesteśmy świadkami analogicznej sytuacji w przypadku The Day Before? Początkowo deweloperzy prosili społeczność o spokój twierdząc, że cała sprawa jest wyłącznie... błędem Steam:

„Obecnie mamy drobne problemy techniczne z widocznością naszej gry na stronie sklepu Steam. Jest to znany błąd, który w przeszłości dotyczył wielu tytułów. Prosimy pamiętać, że Steam regularnie przeprowadza konserwację we wtorki i ten problem zostanie prawdopodobnie rozwiązany w tym czasie”.

Jednocześnie kierowane były prośby do odbiorców o zaprzestanie wysyłania „negatywnych wiadomości”:

„Uprzejmie prosimy o powstrzymanie się od wysyłania negatywnych wiadomości lub przyłączania się do zarzutów innych osób. Bądźcie pewni, że nasza gra będzie ponownie widoczna w sklepie Steam po zakończeniu konserwacji. Cierpliwości”.

Trudno nie odnieść jednak wrażenia, że sprawa budzi pewne wątpliwości. Gdy całe zajście zostało nagłośnione, Mytona i Fntastic wydali oświadczenie, w którym przełożyli premierę The Day Before na listopad. Głównym powodem tak znaczącego opóźnienia są trudności związane z brakiem rejestracji znaku towarowego gry.

„Drodzy fani!!!

Tuż przed premierą Steam zablokował stronę naszej gry na prośbę osoby prywatnej, ze względu na nazwę The Day Before. Jak wiecie, nasza gra została zapowiedziana w styczniu 2021 roku. W momencie ogłoszenia, znak towarowy gry The Day Before był dostępny.

Po ogłoszeniu gry ww. osoba fizyczna wypełniła m.in. przed nami wniosek o rejestrację znaku towarowego gry The Day Before w Stanach Zjednoczonych: https://uspto.report/TM/79314174

Co dalej?

Wcześniej nie wiedzieliśmy o istnieniu roszczeń. Dowiedzieliśmy się o tym dopiero w dniu 19 stycznia 2023 roku, kiedy otrzymaliśmy od niego skargę i prośbę o kontakt. Teraz dowiadujemy się o wszystkich okolicznościach zdarzenia i na pewno wszystko rozwiążemy.

Wcześniej planowaliśmy zamieścić długi filmik z rozgrywki jeszcze w tym miesiącu, ale musimy najpierw rozwiązać ten problem. Zamieścimy wideo jak najszybciej będzie to możliwe.

W związku z tym podjęliśmy trudną decyzję o przesunięciu premiery na 10 listopada, 2023. Rozumiemy, że może to rozczarować wielu naszych fanów, jednak chcemy mieć pewność, że wydamy najlepszą możliwą grę.

Koncentrujemy się w 100% na grze i na tym, jak dostarczyć Wam najlepszą możliwą produkcję.

Dziękujemy i mamy nadzieję na Wasze wsparcie.

Z poważaniem,

MYTONA i FNTASTIC”

Niezwykle podejrzane wydają się ostatnie działania zespołu. Deweloperzy na początku wspominają o bugu, by po chwili wydać oświadczenie, według którego już od ubiegłego tygodnia wiedzą o roszczeniach pewnej osoby posiadającej prawa do nazwy wybranej przez studio.

Źródło: Resetera

Komentarze (43)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper