Xbox zalicza znaczący spadek przychodów, ale Xbox Game Pass notuje rekordowe zainteresowanie

Gry
2013V
Xboksy Series X|S
Iza Łęcka | 25.01, 08:26

Nie będziemy świadkami żadnej niespodzianki. Gigant z Redmond opublikował raport finansowy, który potwierdza słabszą dyspozycję działu gier. W trakcie ostatniego kwartału na Xboksach nie zadebiutowało wiele znaczących, ekskluzywnych produkcji, co miało niebagatelny wpływ na ogólne rezultaty wygenerowane przez oddział.

W ostatnich trzech miesiącach 2022 roku zespoły Phila Spencera nie zapewniły szeregu znakomitych tytułów. Choć na rynku pojawił się znakomity Pentiment, to przyjęta przez Obsidian Entertainment koncepcja nie pozwoliła dotrzeć do sporego grona odbiorców.

Dlatego też Microsoft w raporcie za II kwartał aktualnego roku finansowego potwierdził 13% spadek przychodów działu gier w ujęciu rocznym – liczba obejmuje dokładnie 12% gorszą sprzedaż treści i usług oraz o 13% mniejsze zainteresowanie Xboksami.

Przedstawiciele korporacji przewidywali taki obrót spraw i uważają, że jednym z czynników mających wpływ na niższe wyniki jest bardzo intensywna końcówka 2021 roku, w trakcie której na rynku znalazły się Age of Empires IV, Halo Infinite i Forza Horizon 5, co w tamtym okresie pozwoliło osiągnąć znakomite rezultaty. Jednocześnie słabsza dyspozycja działu gier jest wynikiem „niższej ceny i ilości sprzedanych konsol” – w okresie Czarnego Piątku oraz sezonie świątecznym Xbox Series S był sprzedawany na licznych promocjach.

Pomimo mniejszych przychodów, z platformy Xbox korzystało miesięcznie ponad 120 mln graczy, a Xbox Game Pass osiągnął „nowy rekord liczby abonentów w okresie trzech miesięcy”. Jak na razie jednak włodarze działu nie podzielili się najnowszą liczbą subskrybentów usługi.

Jednocześnie cały Microsoft odnotował wzrost przychodów o 2% (52,7 mld dolarów), ale spadek dochodu netto o 12% (16,4 mld dolarów), co jest bezpośrednią reakcją na niepewną sytuację w branży PC. Po bardzo dużych wzrostach w okresie pandemii, wielu użytkowników sprzętów posiada na tyle nowe urządzenia, że nie planuje zakupu nowych modeli.

Choć dział chmury może pochwalić się bardzo dobrą dyspozycją (+22%), sprzedaż urządzeń z działu PC spadła w tym kwartale o 39% - mimo że na rynek zostały wprowadzone takie propozycje jak Surface Pro 9, Surface Laptop 5 i Surface Studio 2 Plus. Satya Nadella podkreśla jednak, że intensywność korzystania z komputerów osobistych ciągle rośnie i jest wyższa o niemal 10%.

Źródło: Windows Central

Komentarze (257)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper