Nowe Metro zmienia się z powodu wojny na Ukrainie. Twórcy udostępnili za darmo Metro Exodus SDK

Gry
12874V
Metro Exodus na PS5 i XSX|S z datą premiery! Znamy ulepszenia i oglądamy zwiastun
Wojciech Gruszczyk | 24.01, 16:36

4A Games wydało oświadczenie dotyczące swoich aktualnych działań. Deweloperzy nie ukrywają, że choć lata temu duża część studia wyjechała na Maltę, to jednak nadal wielu twórców pracuje na Ukrainie, jednak od blisko roku mieszkańcy tego kraju walczą z rosyjskimi wojskami.

W sierpniu 2014 roku 4A Games opublikowało wiadomość, w którym firma podkreślała, że jej pracownicy „nie są zdrajcami”, ale przez wydarzenia w kraju, deweloperzy wyjechali na Maltę. Od tego czasu sporo się wydarzyło, firma wciąż posiada swoje oddziały na Ukrainie i przez trwającą wojnę przedstawiciele studia nie mogą liczyć na spokój.

„Życie wszystkich Ukraińców zmieniło się 24 lutego 2022 roku wraz z inwazją Rosji na Ukrainę na pełną skalę. W ciągu ostatnich miesięcy normalność została zniszczona i zastąpiona, a my wciąż próbujemy zrozumieć, co to znaczy żyć i pracować, gdy nasza ojczyzna jest w stanie wojny. Ale pomimo trudności, jesteśmy tak silni, jak tylko możemy”.

4A Games potwierdziło, że choć posiada międzynarodowy zespół, to jednak większość pracowników to Ukraińcy, którzy pracują w biurze w Kijowie lub w innych miastach Ukrainy i Europy. Część pracowników dołączyło do armii, by bronić swojego kraju, a firma pomaga dostarczając pomoc finansową i logistyczną.

Studio postanowiło jednak wspomnieć, że wciąż rozwija nową grę z serii Metro, która jednak z powodu wojny została zmieniona.

„Kolejna gra Metro również zmienia się na lepsze. I to nie tylko z powodu okoliczności, w jakich się znajdujemy. Nigdy nie ukrywaliśmy faktu, że seria Metro zawsze niosła silne polityczne i antywojenne przesłanie. Tak, zawsze chcieliśmy zapewnić wam rozrywkę i zanurzyć was w naszym postapokaliptycznym świecie, ale mieliśmy też do opowiedzenia większą historię. A wojna na Ukrainie zmusiła nas do ponownego przemyślenia, o czym powinno być następne Metro. Wszystkie tematy z Metra - konflikt, władza, polityka, tyrania, represje - są teraz częścią naszych codziennych doświadczeń. Więc przyjmujemy je i wplatamy do gry z nowym celem”.

Deweloperzy muszą jednak mierzyć się z wieloma problemami, które są wywołane wojną:

„Musimy także kontrolować nasze oczekiwania - jeśli chodzi o nasze studio w Kijowie i personel na Ukrainie, to teraz pracują oni w najbardziej niezwykłych i przerażających okolicznościach. Niektóre dni zaczynają się od porannego wstawania i kawy. Niektóre z nich zaczynają się od syren alarmowych i ataków rakietowych. W niektóre dni jeździmy do pracy metrem, ale w inne jesteśmy zmuszeni się w nim schronić. Każdego dnia staramy się żyć tak normalnie, jak to tylko możliwe, a mimo to mamy do czynienia z przerwami w dostawie prądu i wody, rodzinami, które potrzebują zmiany miejsca zamieszkania, przyjaciółmi i kolegami zgłaszającymi się na ochotnika lub wezwanymi na front. Nasza "nowa" normalność... nie jest normalna, w żadnym wypadku. To życie w czasie wojny, i to nieuchronnie kształtuje nasze gry”.

4A Games wykorzystało jednak okazję, by przygotować Metro Exodus SDK – są to oficjalne narzędzia do tworzenia modyfikacji. Posiadacze gry będą mogli za darmo zainstalować pełny edytor, który pozwala zrealizować wielkie prace:

„To nie jest tylko proste wsparcie dla modów - dajemy wam nasz pełny edytor, taki jaki był w dniu wydania Metro Exodus, z możliwością tworzenia samodzielnej zawartości uruchamianej z podstawowego pliku wykonywalnego. Zintegrowaliśmy obsługę Mod.io, więc zarządzanie i udostępnianie zawartości jest naprawdę łatwe. Jeśli znasz się również na skryptach wizualnych, nasz edytor pozostawia drzwi szeroko otwarte z możliwościami, więc bądź kreatywny! Wraz z kilkoma poziomami samouczka i jako przykład w pełni funkcjonalnego, dostarczonego poziomu, załączyliśmy w pełni rozpakowany poziom Metro Exodus, który możesz rozerwać na strzępy za pomocą naszych narzędzi. Poczuj się jak członek zespołu 4A Games - udostępniliśmy ci wszystko, do czego mają dostęp nasi projektanci, artyści i animatorzy!”

Fani mogą tworzyć lokacje, modele, cząsteczki, tereny, pogodę, a nawet „scenariusze wizualne”, czyli skrypty dla złożonych funkcji gry i zachowań sztucznej inteligencji.

Metro Exodus SDK pobierzecie ze strony studia, gdzie znajdziecie także dodatkowe informacje.

Źródło: 4A Games

Komentarze (128)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper