Microsoft ogłasza „wielomiliardową” inwestycję w OpenAI. Kilka dni po zwolnieniu 10 000 pracowników

Technologie
2783V
Microsoft logo
Wojciech Gruszczyk | 23.01, 16:40

Microsoft potwierdził ostatni przeciek dotyczący większej współpracy z OpenAI. Trudno jednak nie odnieść wrażenia, że wiadomość ta pojawia się w naprawdę fatalnym momencie – w końcu nadal cała branża wspomina zeszłotygodniowe ogłoszenie największych w historii zwolnień.

Microsoft zapowiedział trzecią fazę długoterminowego partnerstwa z OpenAI, która będzie „wieloletnią, wielomiliardową inwestycją w celu przyspieszenia przełomowych odkryć w dziedzinie SI”. Amerykańska korporacja rozpoczęła współpracę z firmą z branży sztucznej inteligencji już w 2019 roku.

„Ta umowa następuje po naszych poprzednich inwestycjach w 2019 i 2021 roku. Rozszerza naszą bieżącą współpracę w zakresie superkomputerów SI i badań oraz umożliwia każdemu z nas niezależną komercjalizację powstałych zaawansowanych technologii SI”.

Microsoft chce wykorzystać superkomputery, by zapewnić OpenAI technologię do rozwoju, a jednocześnie korporacja wykorzysta narzędzia firmy do swoich produktów konsumenckich i korporacyjnych oraz nawet zadba o „nową kategorię doświadczeń cyfrowych”, które zostaną stworzone właśnie za pomocą rozwiązań OpenAI.

Potwierdziły się również plotki, według których OpenAI będzie teraz korzystać z Azure – znacząco wpłynie to na finanse specjalistów SI, którzy dotychczas dopłacali za każdym razem, gdy użytkownicy korzystają z ChatGPT.

W oficjalnej informacji nie padają konkretne kwoty, jednak według wcześniejszych przecieków – Microsoft miał zainwestować w OpenAI aż 10 mld dolarów... a wiadomość została ogłoszona po niespełna tygodniu od największej fali zwolnień w korporacji.

Źródło: Microsoft

Komentarze (49)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper