Microsoft może zainwestować nawet 10 mld dolarów w OpenAI. Korporacja ma ciekawy plan

Technologie
1714V
Microsoft logo
Wojciech Gruszczyk | 10.01, 14:31

Amerykańska korporacja pragnie domknąć umowę z Activision Blizzard, ale gigant z Redmond nie poprzestaje na grach. Microsoft ma szykować aż 10 mld dolarów, by zainwestować pieniądze w OpenAI, czyli firmę odpowiedzialną za ChatGPT.

Semafor przedstawił raport, według którego Microsoft ma plan dotyczący zainwestowania 10 mld dolarów w OpenAI. Sytuacja jest interesująca, ponieważ wcześniej pojawiły się doniesienia dotyczące integracji ChatGPT i SI do pakietu Office oraz wyszukiwarki Microsoft Bing.

Microsoft chce podobno zainwestować 10 mld dolarów w OpenAI, by następnie przez odpowiedni czas otrzymywać 75% wszystkich zysków firmy. Dopiero po odzyskaniu pieniędzy, umowa zostałaby zmieniona i Microsoft otrzymałby 49% udziałów OpenAI – pozostałe 49% ma przypaść inwestorom, a 2% dla samego OpenAI. 

Pomysł może wydawać się zaskakujący, ale Reed Albergotti z Semafor podkreśla bardzo ważny szczegół – w aktualnej sytuacji OpenAI traci pieniądze za każdym razem, gdy użytkownicy korzystają z ChatGPT. Kwoty nie są duże, jednak wielkie zainteresowanie botem SI sprawia, że kolejne osoby sprawdzają możliwości i suma systematycznie rośnie. Gdyby Microsoft doszedł do głosu, sytuacja mogłaby wyglądać inaczej, ponieważ OpenAI nie płaciłoby amerykańskiej korporacji za korzystanie z chmury. 

Należy jednocześnie przypomnieć, że Microsoft już w 2019 roku zainwestował 1 mld dolarów w OpenAI, a jednocześnie firma przeszła na infrastrukturę Microsoft Azure AI. 

Źródło: WindowsCentral

Komentarze (44)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper