Archer Maclean nie żyje. Śmierć autora International Karate+ i innych przełomowych gier

Gry
605V
International Karate
Bartosz Dawidowski | 04.01, 09:49

Świat stracił jednego z bardziej utalentowanych i zasłużonych programistów i projektantów w dziejach rozwoju gier wideo. Archer Maclean nie żyje.

Archer Maclean umarł w wieku 60 lat. Brytyjski programista znany był przede wszystkim ze stworzenia w latach 80. znakomitego Dropzone, tytułu, który uwielbiali posiadacze Atari 400/800 oraz Commodore 64. Jeszcze większym hitem, za którego popularyzację odpowiadał Archer MacLean było kultowe International Karate, które pojawiło się najpierw na ZX Spectrum i zostało przekonwertowane na wiele innych platform przez Archera MacLeana, zachwycając graczy płynną animacją ruchów zawodników. Była to pierwsza europejska gra, która sprzedała się naprawdę dobrze w USA, uzyskując wynik 1,5 mln kopii, które rozeszły się tylko w USA. Archer Maclean stworzył następnie International Karate +, które zostało wydane w 1985 roku.

W późniejszych latach Archer Maclean zasłynął jako autor Jimmy White’s Whirlwind Snooker, które pojawiło się w 1991 roku na Amidze, Atari ST i PC. W szczególności na Amidze gra uzyskała status kultowy, ciesząc fanów bardzo dobrą, wręcz przełomową jak na tym hardwarze, grafiką 3D. Tytuł stanowił symulację, ale Maclean nie zapomniał w nim o paru Easter Eggach i humorystycznych motywach.

W ostatnich latach MacLean zajmował się m.in. pisaniem artykułów do Retro Gamera. Jego redaktor naczelny tak wspomina słynnego programistę:

„To naprawdę smutne wieści. Archer MacLean stworzył niesamowite, rewolucyjne gry, takie jak IK+ czy Archer Macleans’ Pool oraz pisał wspaniałe teksty do naszego magazynu. Jesteśmy myślami z jego rodziną i przyjaciółmi” - napisał redaktor naczelny Retro Gamera

Źródło: https://twitter.com/RetroGamer_Mag/status/1607038994231218178

Komentarze (29)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper