Duże zmniejszenie sprzedaży kart graficznych przez krach kryptowalut. Ceny GPU powinny dalej spadać

News
715V
GPU
Bartosz Dawidowski | 23.11, 13:54

Dobre wieści dla graczy czekających na dobre ceny kart graficznych. Wyraźnie spadła sprzedaż GPU a wraz z tym zjawiskiem powinniśmy zobaczyć też wyraźnie mniejsze ceny hardware’u.

Firma analizująca od lat rynek kart graficznych zgłasza wyraźny spadek sprzedaży kart graficznych w III kwartale 2022 roku. Jon Peddie Research donosi o wynikach gorszych w tej kategorii o 25,1% rok do roku i o 10,5% w porównaniu z II kwartałem 2022 roku. To największa kwartalna redukcja na tym polu od 2009 roku. W szczególności słabo sprawa dla producentów wygląda w zakresie GPU do laptopów. Firmy zgłaszają o 30% mniejsze zapotrzebowanie na taki sprzęt, niż w 2021 r.

Według analityków główną przyczyną osłabienia sprzedaży GPU jest załamanie na rynku kryptowalut. W obecnej sytuacji „koparki” z potężnymi GPU, przestają być tak atrakcyjne, jak dawniej. Pewne znaczenie miały też zapowiedzi „kart graficznych nowej generacji”, którymi karmieni byliśmy w poprzednich miesiącach, co mogło sprawić, że wielu konsumentów odłożyło zakupy na później. Trzeci element w tej „układance” to rosnące koszty życia. Klienci mają coraz mniej funduszy na rozrywkę, w tym oczywiście cyfrową zabawę przy wykorzystaniu high-endowych GPU.

Wróży to dobrze dla osób wyczekujących spadków cen kart graficznych. Pewien ruch w tym obszarze już jest zauważalny a ceny GPU (szczególnie sprzętu z niższej i średniej półki) powinny nurkować dalej, w kolejnych miesiącach.

Źródło: https://www.techradar.com/news/graphics-card-sales-fall-off-a-cliff-but-there-are-good-reasons-why

Komentarze (31)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper