Wysokie ceny NVIDIA GeForce RTX 4090 i 4080 to nowy standard. Szef firmy szykuje graczy na podwyżki

News
2712V
NVIDIA GEFORCE RTX 4090
Iza Łęcka | 23.09, 08:23

NVIDIA zaprezentowała nową generację kart graficznych i nie miała zbyt dobrych wiadomości dla potencjalnych klientów – NVIDIA GeForce RTX 4090 oraz NVIDIA GeForce RTX 4080 są znacznie droższe od poprzednich modeli. Okazuje się, że nie mamy do czynienia z wyjątkową sytuacją, a nowym standardem, ponieważ produkcja nowych GPU jest znacznie droższa.

MarketWatch dokonało analizy premierowych cen dwóch generacji GPU od firmy NVIDIA, dzięki czemu wiemy, że GeForce RTX 4090 jest o 7% droższy od propozycji z 2020 roku, natomiast na GeForce RTX 4080 musimy przygotować aż 29% większy budżet niż ten przeznaczony na GeForce RTX 3080 z 2020 roku.

Po ostatniej prezentacji przedsiębiorstwa Jensen Huang udzielał licznych wywiadów, w których skomentował również kwestię wydatków – dyrektor generalny firmy NVIDIA podkreślił, że spadające ceny GPU to „historia przeszłości”.

„12-calowy krzemowy wafel jest dziś znacznie droższy niż wczoraj i nie jest trochę droższy, jest o niebo droższy” – przyznał Huang.

Jednocześnie odniósł się do obserwacji, według której liczba tranzystorów w chipie podwaja się co dwa lata. Czasy się zmieniły i gracze muszą przygotować się na znacznie droższy sprzęt.

„I zdolność prawa Moore’a do dostarczania dwukrotnie większej wydajności przy tych samych kosztach lub przy tej samej wydajności, przy połowie kosztów co półtora roku, zniknęła. To całkowity koniec, więc myślenie, że chip będzie z czasem tańszy jest niestety historią przeszłości”.

NVIDIA zaprezentowała nową generację GPU, która bazuje na nowej architekturze, przez co najpewniej nie możemy oczekiwać, że sprzęt będzie dostępny w dogodniejszej kwocie. Entuzjaści efektownie prezentujących się gier muszą przygotować się na spore wydatki.

Źródło: VGC

Komentarze (208)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper