Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy a czarnoskórzy hobbici. Twórca Sandmana broni serialu

Filmy i seriale
1914V
Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy a problem czarnoskórych hobbitów
Iza Łęcka | 06.09, 08:34

Od pierwszych zapowiedzi „Władcy Pierścieni: Pierścienie Władzy” spore wzburzenie wśród publiczności oraz wiernych fanów historii wywołują wybory castingowe twórców pracujących dla Amazona. Bez komentarzy nie pozostaje również temat Hobbitów, którzy są jedną z ras żyjących w krainie Rhovanion, na wschód od Gór Mglistych. Harfooci, bo o nich mowa, różnią się od Hobbitów dobrze znanych z Shire, lecz to nie przekonuje zbyt wielu widzów. Sytuację skomentował Neil Gaiman, który broni okazałej produkcji.

Premiera najnowszego serialu Amazona oraz sposób jego realizacji jest tematem, który szczególnie interesuje wielu widzów. Propozycja musi mierzyć się z całą masą negatywnych ocen i recenzji, co ma bezpośredni wpływ na działania Prime Video oraz serwisu Metacritic.

Neil Gaiman, autor „Sandmana”, postanowił zabrać głos w coraz większej dyskusji w mediach społecznościowych i skomentował kilka wypowiedzi widzów, podkreślając iż w serialu „Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy” śledzimy losy Harfootów, jednej z ras Hobbitów, którzy są czarnoskórzy, ponieważ właśnie tak opisywał ich J.R.R. Tolkien. Społeczność różni się od dobrze znanych nam bohaterów, zamieszkuje inną krainę znajdującą się na wschodzie Gór Mglistych, preferując wyżyny i zbocza, na których zamieszkuje uformowane z ziemi i roślinności nory. Była to grupa bardziej nastawiona na koczowniczy tryb życia niż ich potomkowie żyjący w czasach Trzeciej Ery.

Część widzów twierdzi, że w serialu pojawiają się „czarnoskórzy hobbici”, którzy nie istnieli w Śródziemiu, jednak biorąc pod uwagę pracę pisarza Harfooci to przodkowie Hobbitów, których mogliśmy obserwować chociażby w trylogii Jacksona.

Twórca „Sandmana” podkreślił, że autor opisywał bohaterów jako posiadających „bardziej brązową skórę”. Jego zdaniem krytycy zwracający tak mocno uwagę na różnorodność w produkcji „albo są rasistami, albo nie czytali Tolkiena”.

„Tolkien nie powiedział: „Harfootowie spędzili więcej czasu na słońcu niż inni hobbici i byli o wiele bardziej opaleni”. Powiedział, że są "brązowej skóry".”

„Tolkien opisał Harfootów jako [bardziej] „brązowego koloru skóry” niż innych hobbitów. Więc myślę, że każdy narzekający jest albo rasistą, albo nie czytał Tolkiena. Twój stan może być różny”.

Przypomnijmy, że Gaiman również musiał się mierzyć z wieloma zarzutami wobec serialowej adaptacji jego komiksu, która zadebiutowała w sierpniu na Netflixie.

Źródło: Screenrant

Komentarze (150)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper