Gra przepisywana na receptę. EndeavorRx pomaga pierwszym odbiorcom

News
1283V
Gaming
Iza Łęcka | 01.08, 09:02

Gry są często wykorzystywane przez media do wytłumaczenia złych, patologicznych zachowań czy dramatycznych zdarzeń, nie brakuje również jednoznacznych opinii, jak najbardziej pozbawionych racjonalnego wytłumaczenia, że takie produkcje jak GTA czy Call of Duty mogą skłonić do zabijania - co oczywiście jest wygłaszane przez osoby, które z branżą mają niewiele wspólnego. Z zupełnie innym odbiorem spotyka się natomiast EndeavorRx, pierwszy tytuł, który jest przepisywany na receptę w terapii ADHD i problemów z koncentracją.

W Stanach Zjednoczonych zarejestrowano pierwszą terapeutyczną grę wideo, która została uznana przez Urząd ds. Żywności i Leków już w 2020 roku, natomiast obecnie wchodzi na rynek komercyjny i jest dostępna na receptę.

EndeavorRx to prosta produkcja, w której użytkownik przemierza statkiem kosmicznym różne światy i zbiera przedmioty. Została ona przeznaczona dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat ze zdiagnozowanym ADHD, a jej celem jest przyspieszenie rozwoju poznawczego. 

Tytuł powstał we współpracy z neurologami i stymuluje wskazane obszary mózgu, które odgrywają kluczową rolę w procesie koncentracji uwagi. Już teraz pojawiają się pierwsze pozytywne komentarze rodziców, których dzieci korzystają z EndeavorRx. Przed wprowadzeniem na rynek pozycja była testowana przez ponad 600 osób w prowadzonych przez wiele lat badaniach klinicznych, natomiast w fazie kolejnych testów z udziałem 25 dzieci z ADHD po terapii udało się zwiększyć aktywność obszarów mózgu odpowiedzialnych za uwagę

„To jest jest bardzo trudne do osiągnięcia za pomocą środków farmakologicznych, np. zażywania pigułek. Ale okazuje się, że bodźce sensoryczne faktycznie mogą stymulować konkretne części mózgu kontrolujące funkcje poznawcze” - mówił o wpływie na rozwój poznawczy tytułu Eddie Martucci, dyrektor wykonawczy firmy Akili odpowiedzialnej za projekt.

Specjaliści podkreślają, że gra może być stosowana jako jedna z form terapii, jak również jako samodzielna pomoc – lecz zawsze pod okiem terapeuty. Obecnie firma Akili planuje wprowadzić EndeavorRx na rynek europejski.

Źródło: PAP

Komentarze (33)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper