Sony faktycznie kupi Square Enix? Założyciel Eidos Montreal wspomina o plotce

Plotka
2288V
Sony Square Enix
Wojciech Gruszczyk | 26.07, 18:16

PlayStation szykuje się do dużego przejęcia, którym faktycznie będzie Square Enix Tokio? Założyciel Eidos Montreal potwierdził, że słyszał o zainteresowaniu producenta PS5 i PS4, który chce podobno dołączyć do swojej rodziny twórców Final Fantasy.

Jak wiadomo Square Enix chce sprzedać swoje zachodnie studia (w tym Crystal Dynamics oraz Eidos Montreal) Embracer Group i nowy właściciel otrzyma także możliwość rozwijania gier z serii Tomb Raider oraz Deus Ex. Japończycy pozbywają się doświadczonych deweloperów i znane IP za śmieszną kwotę, więc od dawna pojawiają się doniesienia, według których ta transakcja ma drugie dno.

Według plotek Sony chce kupić Square Enix, ale Japończycy chcąc uniknąć problemów z Federalną Komisją Handlu postanowili kupić wyłącznie japoński oddział studia – w tej sytuacji umowa będzie rozpatrywana wyłącznie w kraju Kwitnącej Wiśni.

Na ten temat w wywiadzie z Gamesindustry.biz wypowiedział się Stephane D'Astous, który w latach 2007-2013 był prezesem Eidos Montreal – jego zdaniem Square Enix zdecydowało się na „wyprzedaż garażową”, by następnie dołączyć do Sony:

„Jeśli czytać między wierszami, Square Enix Japan nie było tak zaangażowane, jak początkowo mieliśmy nadzieję. I oczywiście krążą plotki, że przy tych wszystkich działaniach związanych z fuzjami i przejęciami, Sony bardzo chciałoby mieć Square Enix w swojej organizacji. Słyszałem doniesienia, że Sony powiedziało, że jest naprawdę zainteresowane Square Enix Tokyo, ale nie resztą. Myślę więc, że [Square Enix CEO Yosuke] Matsuda-san potraktował to jak wyprzedaż garażową”. 

Stephane D'Astous opiera się oczywiście wyłącznie na plotkach, jednak jak widać nawet założyciel Eidos Montreal słyszał o sytuacji. Były prezes zaznaczył, że nie ma realnego wytłumaczenia, dlaczego Square Enix za 300 mln dolarów chce sprzedać tak duże studia, które posiadają doświadczenie w rozwijaniu gier AAA i dysponują znanymi markami. 

Warto dodać, że Sony faktycznie szykuje się do jakiegoś przejęcia – w ostatnich dniach do firmy dołączył specjalista zajmujący się sprawami fuzji.

Źródło: Gamesindustry

Komentarze (151)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper