Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 07.08.2014 12:19
Nowe technologie: roboty i bezzałogowe pojazdy już niedługo w amerykańskiej armii
1506V

Nowe technologie: roboty i bezzałogowe pojazdy już niedługo w amerykańskiej armii

W Call of Duty: Advanced Warfare pobawimy się futurystycznymi gadżetami, które być może kiedyś zaczną funkcjonować na prawdziwych polach walki. Okazuje się jednak, że wizje rodem z science-fiction nie są wcale tak odległe, jak się może początkowo wydawać.

Nadciągają bezzałogowe pojazdy

Amerykańska armia stale eksperymentuje z bezzałogowymi pojazdami i transporterami. Wszyscy znają latające "drony", które miały duży udział w podniebnych misjach zwiadowczych w Iraku. Pentagon chce wprowadzić do służby pojazdy bezzałogowe również na ziemi. W pierwszej kolejności armia zamierza wprowadzić nowe technologie w zakresie transportu i zaopatrzenia. W Teksasie doszło ostatnio do testu konwoju pojazdów bezzałogowych, które przemieszczały się z prędkością 64 km/h na prostych odcinkach i manewrowały w ciasnych uliczkach miejskich.

Pentagon uważa, że technologia pozwalająca na szerokie wykorzystanie bezzałogowych transporterów będzie gotowa do 2025 roku. Armia spodziewa się w związku z tym zmniejszenia ilości żołnierzy w brygadach z 4000 osób do 3000 osób, co przełożyłoby się na redukcję stanu osobowego z 540 tys. do 420 tys. żołnierzy do 2019 roku.Robot-muł, czyli LS3

Ważną częścią tej zmiany będzie wprowadzenie do służby robotów-transporterów dla oddziałów piechoty, które mogłyby przenosić ciężkie elementy wyposażenia w trakcie marszu przez trudny teren, w który nie wjadą pojazdy na kołach.

Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest "mechaniczny muł", zwany LS3, który ma zostać wprowadzony do służby w kolejnych latach. Zapewne słyszeliście o poprzedniku LS3, zwanym "Big Dogiem". Armia amerykańska jeszcze zwiększyła rozmiary tego czworonogiego robota i wyposażyła go w silnik spalinowy, tak by pojazd mógł zachowywać duży stopień autonomiczności. Model LS3 był w czerwcu i lipcu testowany na poligonie w Hawajach i testy wypadły pomyślnie. Maszyna może pokonywać znaczne wzniesienia terenu, grzęzawiska oraz manewrować między skałami. Piechota ma wykorzystywać LS3 jako platformę do przenoszenia ciężkiego ekwipunku.

LS3 może przenosić maksymalnie 180 kg ładunku. Maszyna jest wyposażona w odpowiednią ilość paliwa na pokonanie w ciężkim terenie 32 km. Robot podąża automatycznie za liderem drużyny i nie potrzebuje wydzielonej osoby do obsługi.źródło 1, źródło 2

Tagi: nowe technologie robot roboty science-fiction technologie