Gry PlayStation Classics na PS5 z „poważnymi problemami”. Emulacja z PS1, PSP i PS2 na testach

News
3124V
PS Plus Premium i Extra z oficjalną listą gier
Wojciech Gruszczyk | 27.05, 19:59

Klasyczne gry PlayStation trafią do Europy w przyszłym miesiącu, ale Digital Foundry już teraz sprawdziło produkcje przygotowane w ramach PS Plus Premium i pierwsze opinie są bardzo jednoznaczne. PS5 nie radzi sobie najlepiej z emulacją i John Linneman podkreśla, że natrafił na „poważne problemy”, którymi Sony powinno się zająć.

Na dobry początek dziennikarz Digital Foundry potwierdził pozytywną wiadomość – emulator PS1 nie jest tym samym kodem, który był używany w PlayStation Classic, ale niestety ma on szereg własnych problemów.

John Linneman potwierdził, że część gier faktycznie działa w 50Hz, a dodatkowo przykładowo Ape Escape mierzy się z „stutter-festem” i tytuł przez to „wygląda okropnie”. PS5 totalnie nie radzi sobie z emulacją, przez co odświeżanie klatek na sekundę jest nieprawidłowe.

„Zasadniczo PS5 może wyświetlać obraz z częstotliwością co najmniej 60 Hz, ale wersje PAL są przeznaczone dla ekranów 50 Hz. Ponieważ 50 klatek na sekundę nie dzieli się równomiernie na częstotliwość odświeżania 60 Hz, nie ma innej możliwości, jak tylko zmieniać czas wyświetlania klatki, co powoduje niespójność i zacinanie się obrazu”.

Specjalista Digital Foundry zaznacza, że „Ape Escape działa o około 17% wolniej niż japońska i amerykańska wersja NTSC”, a problem jest potęgowany, ponieważ rozgrywka wygląda na „poszarpaną”.

Sony obiecało, że klasyki będą działać w wyższej rozdzielczości i faktycznie to się udało, ale nawet w tym miejscu pojawiły się problemy. Gry z PS1 działają na PS5 w około 1920x1440, ale nie poprawiono wypaczania tekstur, przez co gracze widzą „efekt szarpania w ruchu” i wyższa rozdzielczość potęguje ten problem. Niedogodności pojawiają się również w przypadku filtrów, ponieważ nawet w tym miejscu nie zajęto się dopasowaniem ekranu do siatki, co negatywnie wpływa na obraz.

„Oznacza to również, że emulatory PS1/PSP nie są spójne z emulatorem PS2: funkcje takie jak przewijanie, zapisywanie stanu gry i opcje skalowania nie są dostępne w emulatorze PS2 Classics. Będę też ciekaw, jak inne tytuły z serii PS2 Classics sprawdzą się na PS5, ponieważ niektóre z istniejących wydań nie działają poprawnie dzięki wstecznemu formatowi”.

Pozytywnie wygląda emulacja z PSP, jednak warto podkreślić, że w PlayStation Classics znajduje się aktualnie tylko jedna gra na platformę przenośną.

„Podsumowując, stan klasycznych gier w PlayStation Plus nie jest najlepszy - ale nie jest to sytuacja nie do uratowania.[...] Problemy ze skalowaniem, filtrami i renderowaniem w wyższej rozdzielczości mogą zostać rozwiązane, jeśli Sony przyjrzy się standardom wyznaczanym przez sprzęt i oprogramowanie dla entuzjastów gier retro, aby im dorównać lub je poprawić. Doprowadzenie emulatora PS2 Classics do formy będzie jednak większym wyzwaniem, a nadzieje na to nie są zbyt wielkie, biorąc pod uwagę, że kod ten zadebiutował na PS4 w 2015 roku i wygląda tak samo siedem lat później. Niezależnie od tego, trzeba się tym zająć”.

Źródło: Eurogamer.net

Komentarze (116)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper