Colin Cantwell nie żyje. Śmierć projektanta najważniejszych statków kosmicznych w Gwiezdnych wojnach

Filmy i seriale
502V
Star Wars
Bartosz Dawidowski | 23.05, 11:03

Ze świata filmowego napływają smutne wieści. Nie żyje Colin Cantwell, projektant większości statków kosmicznych z pierwszych odsłon „Gwiezdnych wojen”.

Colin Cantwell umarł w wieku 90 lat. O śmierci twórcy poinformowała jego rodzina.

Colin Cantwell pracował po skończeniu studiów dla NASA, tworząc m.in. programy dokumentalne o eksploracji kosmosu, by później zaangażować się w branży filmowej, pomagając Stanleyowi Kubrickowi w projektach związanych ze słynną „Odyseją Kosmiczną”. Najpopularniejszymi pracami Cantwella okazały się jednak projekty statków kosmicznych do kultowych „Gwiezdnych Wojen”. W latach 1974-1975 mężczyzna stworzył sylwetki takich maszyn jak X-Wing, Star Destroyer, Y-Wing i TIE Fighter. Wizje Cantwella zostały finalnie nieco zmodyfikowane na potrzeby filmu, ale George Lucas zachował główne założenia designerskie – np. charakterystyczny układ skrzydeł i wydłużony kadłub X-Winga czy równolegle do siebie ustawione, podwójne „stateczniki” TIE Figthera.

Prawie wszystkie projekty maszyn, stworzone przez Cantwella, zostały ostatecznie zmodyfikowane (w mniejszym lub większym stopniu) na potrzeby „Gwiezdnych wojen”. Jedna z wizji twórcy pojawiła się jednak w filmie bez żadnych zmian. To model T-16 Skyhoppera, który możemy zobaczyć w scenie zaraz po pierwszym spotkaniu Luke’a z C-3PO.

C

C

Źródło: https://kotaku.com/colin-cantwell-star-wars-artist-design-x-wing-tie-fight-1848961918

Komentarze (8)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper