FIFA i loot boxy – holenderski sąd anulował 10 mln euro kary nałożonej na EA

Gry
720V
FIFA 22 piłkarze
Iza Łęcka | 10.03.2022, 07:36

Electronic Arts może mówić o wygranej bitwie – po złożeniu apelacji holenderski Wydział Jurysdykcji Administracyjnej uznał, że płatne paczki w kolejnych odsłonach Fify to nie hazard. Tym samym producent i wydawca nie będzie zmuszony płacić aż 10 mln euro kary.

Temat płatnych paczek do FIFA Ultimate Team był wielokrotnie poruszany na łamach naszego portalu i wydawało się, że Eletronic Arts prędzej czy później będzie zmuszone zrezygnować z tego niezwykle dochodowego elementu poszczególnych odsłon wirtualnej piłki. Wszystko przez podejmowany wielokrotnie temat hazardu i jego wpływ na młodszych graczy.

Dalsza część tekstu pod wideo

W październiku 2020 roku wyrok sądu w Hadze potwierdził, że FIFA Ultimate Team narusza holenderskie prawo hazardowe, a na wydawcę została nałożona kara w wysokości 500 tysięcy euro za każdy tydzień, w którym firma nie wycofa się z płatnych paczek – maksymalna sankcja miała wynosić 10 mln euro. Jak możecie się domyślić, Elektronicy zapowiedzieli apelację i odwołanie.

Obecnie holenderski Wydział Jurysdykcji Administracyjnej uchylił ustalenia sądu w Hadze, uznając że EA nie dopuściło się złamania prawa hazardowego obowiązującego w Holandii. W uzasadnieniu podkreślono, że kupowanie paczek nie jest „odosobnioną grą”, a częścią „gry bazującej na umiejętnościach”. Loot boxy zostały uznane jako „element przypadku”.

„Zdecydowana większość pakietów jest pozyskiwana i wykorzystywana do udziału w grze. Handel pakietami na czarnym rynku jest stosunkowo względna. Czarny rynek koncentruje się głównie na handlu kompletnymi kontami, a nie pojedynczymi pakietami lub ich zawartością. Ponieważ pakiety nie są samodzielną grą, nie są też grą losową i nie wymagają licencji. Wydawca nie naruszył zatem ustawy o grach losowych, a organ ds. gier nie powinien był nałożyć na niego kary pieniężnej”.

Zgodnie z przesłanym redakcji Eurogamera oświadczeniem, rzecznik EA wyraża spore zadowolenie wyrokiem i podkreśla, że żaden aspekt poszczególnych odsłon wirtualnej piłki oraz FUT w świetle holenderskiego prawa nie może być uznany za hazard.

„W Electronic Arts nasze podejście do projektowania gier stawia na pierwszym miejscu wybór, zabawę, uczciwość i wartość. Naszym priorytetem zawsze było upewnienie się, że nasi gracze w Holandii i na całym świecie mają pozytywne doświadczenia”.

Przypomnijmy, że w 2019 roku brytyjska komisja hazardowa również odniosła się do tematu płatnych paczek w Fifie i stwierdziła, że loot boxów nie można uznać za hazard.

Interesuje Cię ten tytuł? Sprawdź nasz poradnik do FIFA 22.

Źródło: Eurogamer

Komentarze (3)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper