Przyjaciele z cenzurą. Chiny zmieniają ceniony serial

Filmy i seriale
1411V
Przyjaciele
Iza Łęcka | 14.02, 12:18

„Przyjaciele” to sitcom, który w wielu częściach świata cieszy się nieustanną popularnością. Okazuje się jednak, że część widzów nie zobaczy wszystkich odcinków w oryginalnej formie – na niektórych platformach streamingowych w Chinach znana pozycja doczekała się cenzury i pozbawienia kilku wątków.

Pod koniec zeszłego tygodnia do oferty czołowych serwisów SVOD w Chinach takich jak Tencent, Baidu's Iqiyi Inc, Bilibili i Alibaba's Youku zostały dodane początkowe odcinki „Przyjaciół” – do 2018 roku były one dostępne w SOHU TV. Co ciekawe, chińscy użytkownicy nie mogą cieszyć się pełnym zestawem pomysłów scenarzystów Warner Bros., a wszystko przez zastosowaną cenzurę.

Uwagę odbiorców bardzo szybko zwróciły zmiany, jakich się dopuszczono w niektórych epizodach, gdzie usunięto wątki gejowskie, biseksualne, lesbijskie czy też związane z osobami transpłciowymi. Modyfikacje są znamienne, zresztą wystarczy przytoczyć postać Carol - żona Rossa zdecydowała się od niego odejść do innej kobiety, a scena, w której mężczyzna wyjaśnia powód rozpadu małżeństwa został całkowicie usunięty. „Przyjaciele” w Chinach doczekali się również zmian dialogów, które w głównej mierze mają na celu ugrzecznienie fabuły.

Społeczność fanów serialu jest oburzona wszelkimi zastosowanymi poprawkami, a wielu z nich nawet nie kryje niezadowolenia z takiego obrotu spraw. Cenzura jednak dotknęła kolejną znaną propozycję z Zachodu – warto przypomnieć, że w ostatnim czasie zmieniono zakończenie filmu „Fight Club”, prezentując zwycięstwo wymiaru sprawiedliwości.

Źródło: WirtualneMedia

Komentarze (43)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper