Rząd opodatkował kanały YouTube. Twórcy mają dzielić się pieniędzmi

News
5605V
YouTube na telefonie
Wojciech Gruszczyk | 28.01, 20:43

Twórcy YouTube muszą przygotować się na mniejsze zarobki, ponieważ wiele na to wskazuje, że wszyscy zainteresowani będą musieli zgłosić swoje kanały do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Według przedstawionych informacji, autorzy są traktowani jako nadawcy VOD.

W pierwszej połowie stycznia rząd przedstawił wiadomość dotyczącą „obowiązku zgłoszenia o wpis do wykazów dla dostawców VSP i VOD”. Ustawa z sierpnia ubiegłego roku wymaga, by odpowiednie osoby zgłosiły nadanie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, jednak wczytując się w szczegóły można natrafić na bardzo ciekawą informację.

Bartłomiej Sieja z Komputer Świata przyjrzał się sprawie i choć na pierwszy rzut oka sytuacja nie powinna dosięgnąć kanałów YouTube, to jednak rząd postanowił zająć się właśnie takimi osobami. 

„Podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie oraz dostawcy platform udostępniania wideo prowadzący działalność w dniu 1 listopada 2021 r. (wejście w życie nowelizacji ustawy), są obowiązane do zgłoszenia usług do wykazu Przewodniczącego KRRiT do dnia 1 lutego 2022 r.”

Powyższe słowa pojawiają się na rządowej stronie, a w jednym z odnośników znajdziecie wzmiankę, że kanału YouTube są traktowane jako platformy SVOD: 

„Po spełnieniu w/w kryteriów za audiowizualne usługi medialne na żądanie mogą być uznane usługi świadczone przy wykorzystaniu platform udostępniania wideo np. tzw. kanały oferowane na platformie YouTube”.

W prostych słowach oznacza to, że twórcy powinni oddawać 1,5% przychodu, a pieniądze zostaną przeznaczone na Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF). 

Źródło: Komputerswiat

Komentarze (300)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych