Igor Chrzanowski Igor Chrzanowski 09.03.2014 10:22
Dzieje marek THQ po bankructwie firmy
913V

Dzieje marek THQ po bankructwie firmy

W naszej branży czasem trudno jest się utrzymać nawet wielkim graczom. Przeżyliśmy upadek Atari, Midway, o krok od pójścia z torbami było SEGA. Ostatnim gigantem, który nie wytrzymał konkurencji było THQ.

Po zakończeniu działalności, marki  należące do wydawcy musiały znaleźć nowy dom , ale jak to zawsze bywa, niektórym się to udało - innym poszło nieco gorzej. Oto krótkie podsumowanie historii największych IP pokonanego kolosa.

1666: Amsterdam - THQ Montreal, Ubisoft

Projekt miał być tytułem inspirowanym historią jednak po jego zakupie Francuzi wstrzymali produkcję na czas nieokreślony.

Company of Heroes - Relic Entertainment, SEGA

Jedna z najlepszych serii gier strategicznych ostatnich lat, którą fani pokochali za realizm, piękną jak na ten gatunek grafikę i niepowtarzalny klimat. W czerwcu ukazała się jej druga odsłona zbierając bardzo pochlebne noty - właściciele Sonica zrobili dobry zakup.

Darksiders - Vigil Games, Nordic Games

Wydawca wygrał prawo do kilku marek THQ - jednak tylko do nich. NG zapowiedziało, że będzie szukać odpowiedniego zespołu do kontynuowania tej świetnej serii. Vigil Games zostało zatrudnione przez Crytek, które uformowało z jego pracowników Crytek US.

Devil's Third - Valhalla Games Studios

W maju 2013 upadający gigant po prostu porzucił tę markę, dając prawa do kontynuowania projektu jego pomysłodawcy - Tomonobu Itagaki'emu. Z ostatnich informacji wiadomo, że gra ma się ukazać w tym roku jako tytuł niezależny.

Evolve - Turtle Rock Studios, 2K

Około miesiąc temu światło dzienne ujrzały pierwsze informacje o tej produkcji, z których wiadomo, że ma to być shooter nastawiony na zabawę wieloosobową.

Homefront - Kaos Studios/Crytek UK, Crytek

Wielu z nas chciało zobaczyć sequel tego tytułu jednak prace nad nim trwały bardzo długo i jego przyszłość była niepewna. Po nabyciu marki ojcowie Crysisa stwierdzili, że Homefront 2 może trafić na rynek w tym roku. Może ale nie musi.

Metro - 4A Games, Deep Silver

Tej serii chyba nikomu już nie trzeba przedstawiać. Mroczna i niekiedy trudna strzelanina w klimacie ala post apokaliptycznym, gdzie główną walutą są naboje.

Saints Row - Voliotin Inc, Deep Silver

To główny rywal popularnego GTA stawiający głównie na humor i akcję. Znakami rozpoznawczymi serii są głupie (ale w ten pozytywny sposób) do granic możliwości gagi i przedziwne bronie -  takie jak na przykład fioletowe dildo.

South Park: The Stick of Truth - Obsidian Entertainment, Ubisoft

Połączenie można by rzec idealne; świetni producenci gier RPG, odpowiedzialni między innymi za Fallout: New Vegas, wzięli pod swoje skrzydła uniwersum South Park - mogło być lepiej? Francuzi mają w swoim asortymencie kolejną dobrą markę.

Niestety dwa z tych najważniejszych IP nie znalazły nabywców, a są to InSane i Warhammer 40K: Dark Millennium.

Tagi: Homefront saints row South Park: The Stick of Truth