Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 05.12.2013 12:41
Twórcy indie niewzruszeni premierami XONE i PS4; Chmielarz wskazuje na zalety PC
1564V

Twórcy indie niewzruszeni premierami XONE i PS4; Chmielarz wskazuje na zalety PC

Redakcja brytyjskiego Edge postanowiła dowiedzieć się, co twórcy indie myślą o nowej generacji konsol. Rozesłano dziesiątki maili do różnych deweloperów. Sprawdźcie co z tego wyszło.

Xbox One i PlayStation 4 cieszą się rekordowym zainteresowaniem, ale niezależni twórcy pozostają obojętni na ten temat. Jeppe Carlen z Playdead stwierdził, że kupił sobie Wii U, które wg dewelopera jest bardziej innowacyjne niż oba next-geny. Dan Gray z Ustwo zdecydował się na zakup Vity, a Adrian Chmielarz z The Astronauts twierdzi, że nowe konsole nie oferują nic nowego, czego nie potrafi dać nam w tej chwili PC. Dan Marshall nadal czeka na ciekawe tytuły z Xbox One i PS4. Simon Flesser z Simogo stwierdził, że "nowe konsole nie robią nic lepiej, niż plastikowe pudełka, które już stoją u mnie w domu".

Jeppe Carlsen z Playdead powiedział, że nie jest zainteresowany żadnym ze startowych tytułów na Xbox One i PlayStation 4. Adrian Chmielarz twierdzi natomiast, że kupi obie konsole, ale nie stanie się to prędko. W tej chwili twórca Bulletstorm jest przekonany, że to PC jest liderem rozwoju technologicznego, a nie next-genowe konsole.

"To pierwszy raz jak zdecydowałem się odłożyć zakup konsoli wchodzącej na rynek. Nie mam wątpliwości, że wcześniej lub później będę miał oba sprzęty. Sadze jednak, że jedynym powodem zakupu są exclusivy, a niestety startowe propozycje nie były dla mnie zbyt ekscytujące. Mam porządny komputer osobisty i przyznam, że zabawne jest patrzenie na te wszystkie debaty czy gra działa w 720p, czy 960p, kiedy spokojnie odpalam Call od Duty w 1080p 60fps, z wysokiej jakości anti-aliasingiem i innymi wodotryskami. Nie wspominając już o tym, że mogę zmusić każdą pozycję do działania w 3D, albo wykorzystywać trainery, by wyeliminować zapełniacze i konieczność pakowania (grind). Wszystkie wydane jak dotąd next-genowe gry wyglądałyby lepiej na rocznym PC - nawet exclusive'y" - napisał Adrian Chmielarz.

 

Niezależni twórcy nie krytykują wszystkich elementów nowych konsol. Chmielarz pochwalił np. funkcję Share w konsoli Sony, a Dan Gray z Ustwo zachwycił się funkcją livestreamingu w Xbox One. Wygląda jednak na to, że programy wspierające twórców indie nie przekonały ich jeszcze w tej chwili do Xbox One i PlayStation 4. Microsoft i Sony mają jeszcze sporo do zrobienia w tym temacie.

Tagi: