Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 29.07.2013 10:42
Branżowa tragikomedia: obrażony Phil Fish skasował Fez II
1967V

Branżowa tragikomedia: obrażony Phil Fish skasował Fez II

Wg doniesień Game Informera Microsoft ogłosi na targach gamescom nowy i przyjazny program skierowany dla niezależnych deweloperów. Okazuje się, że informacje na ten temat i komentarze z nim związane podgrzały tak mocno atmosferę w branży, że pewien deweloper nie wytrzymał narastającego ciśnienia.
 

Chodzi o Phila Fisha, twórcę znakomitego połączenia platformówki i gry logicznej pod tytułem Fez. Fish został ostro skrytykowany przez Marcusa Beera, pracującego dla GameTrailers. W najświeższym podcaście Beer nazwał twórcę Fez "nadętym dupkiem", „onanistą hipsterem” i "samozwańczym królem indie". Wg Beera deweloper zasłużył sobie na takie określenia po tym, jak ten odmówił komentowania nowinek Game Informera dotyczących zmiany polityki Microsoftu w stosunku do twórców indie. Phil Fish po opublikowaniu rzeczonego materiału rozpoczął serię słownych przepychanek z redaktorem GameTrailers poprzez Twitter. Finał sprawy jest taki, że Fish obraził się na wszystko i wszystkich. Deweloper napisał na swoim koncie Twitter, że Fez II zostało skasowane

Potwierdzenie tej smutnej informacji pojawiło się kilka godzin później na oficjalnej stronie Polytron. Tutaj Fish umieścił następującą notkę:
 

"Fez II jest skasowane. Skończyłem. Zabieram pieniądze i uciekam. Więcej nie dam rady znieść. To nie wynik jednej rzeczy, ale koniec długiej, krwawej kampanii przeciwko mnie. Wygraliście".

Studio potwierdziło w rozmowie z serwisem Kotaku oraz IGN, że prace nad Fez II zostały przerwane. Phil Fish stwierdził, że definitywnie opuszcza branżę, by "nie być już więcej ofiarą takich nadużyć".
 

Podcast GameTrailers, który wywołał całe zamieszanie możecie sprawdzić w tym miejscu.

Phil Fish narzekał wcześniej wielokrotnie na rzucane mu pod nogi kłody ze strony Microsoftu - więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Tagi: fez fez ii phil fish polytron