redakcja PPE redakcja PPE 22.04.2013 00:30
PPE 2.0 - startujemy!
2921V

PPE 2.0 - startujemy!

Drodzy użytkownicy, z niekrytą przyjemnością informujemy, iż wspólnymi siłami udało się nam dojść do dnia, w którym możemy oddać w Wasze ręce PPE 2.0. Dziękujemy za wyrozumiałość, cierpliwość i liczne uwagi, bez których nowe PPE na pewno nie byłoby takie, jakim je widzicie. Oczywiście cały czas czekamy na Wasze uwagi, ale nim je nam przekażecie, zapraszamy na wycieczkę po nowej odsłonie PPE!

[roz]WAŻNE! Drodzy użytkownicy, strona w ciągu najbliższych kilkunastu godzin może ładować się wolno. Cały czas pracujemy nad jej zoptymalizowaniem. Będziemy na bieżąco informować o postępie prac. Przepraszamy za utrudnienia. 

PPE w wersji 2.0 to mnóstwo nowości, które znajdziecie na praktyczniej każdej podstronie portalu. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym przewodnikiem, który przedstawi Wam to, co czeka na Was na nowym PPE. Do Waszej dyspozycji oddaliśmy również nietypową... grę, gdzie przygotowaliśmy już kilka głównych tematów związanych z portalem (oczekując także na Wasze wszelkie uwagi). 

Konta użytkowników

Jak zapewne wiecie, dotychczas, aby korzystać z PPE, należało założyć konto poprzez forum psxextreme.info. Wraz ze startem PPE 2.0 system ten został zmieniony. Obecnie, aby cieszyć się w pełni nowym PPE, należy założyć konto, korzystając z tego formularza. Ważne - obowiązek ten nie dotyczy osób, które założyły konto na PPE do dnia 21 kwietnia (niedziela) włącznie. Co to oznacza w praktyce? Ano tyle, że na nowym PPE zalogujecie się, używając danych, z których korzystaliście dotychczas na starym PPE - zachowujecie tym samym swój nick oraz możliwość korzystania z tych samych danych do logowania na portalu i forum. Począwszy od 22 kwietnia (poniedziałek), aby korzystać z forum i portalu należy założyć odrębne konta (dla portalu i forum).

Istotna informacja dotyczy również Osiągnięć za staż na portalu. Doceniając Wasz wkład w rozwój PPE, każdy user z odpowiednim stażem (rok i następnie 2 lata) już na starcie dostanie Osiągnięcie powiązane z datą rejestracji. Wracając do tematu oddzielnych kont - głównym powodem tej zmiany jest fakt, iż na nowym PPE debiutuje...

Profil użytkownika

Profil gracza to zupełna nowość na PPE. Dotychczas w naszej społeczności funkcjonowaliście jedynie jako nick. Od teraz oddajemy do Waszej dyspozycji mnóstwo narzędzi, które pozwolą Wam spersonalizować swój profil.

Edycja profilu umożliwia zmianę danych w bardzo szerokim zakresie. Miejsce zamieszkania, data urodzenia, informacje o sobie, dane kontaktowe, a także opcję dostosowania wyglądu (awatar i zdjęcie w nagłówku) i... - nowość - nadanie tytułu blogowi, który możecie prowadzić. Wszystkie opcje znajdziecie tutaj.

Profil gracza w warstwie wizualnej pozwoli Wam bardzo szybko sprawdzić najnowsze powiadomienia, osiągnięcia,  które zdobyliście oraz sprawdzić dyskusje i komentarze, w których się wypowiedzieliście. Ponadto pod awatarem znajdziecie informacje o swoim aktualnym levelu oraz punktach doświadczenia, które zgromadziliście.


Udostępniliśmy również funkcje, które pozwolą Wam współtworzyć PPE. Mowa tutaj o możliwości dodawania blogów, wydarzeń i recenzji. Pełny wygląd profilu znajdziecie tutajW profilu gracza znajdziecie również kolejne nowości - opcję oceniania gier oraz możliwość informowania o posiadanych i ukończonych tytułach. Ponadto sprawdzicie, kto ostatnio odwiedziła Waszą kartę gracza. 


Profile docelowo dostępne są w dwóch widokach - pierwszy widok przeznaczony jest dla zalogowanego użytkownika, natomiast drugi widok związany jest z profilem osób, które odwiedzamy, aby sprawdzić dane kontaktowe udostępnione przez użytkownika czy podejrzeć jego osiągnięcia. Wasze profile pozostawiamy Wam do wnikliwego przeanalizowania, zapraszając na wyprawę po kolejnych częściach nowego PPE.

Wyszukiwarka

Wielokrotnie narzekaliście na mało precyzyjną wyszukiwarkę  z której zdarzało się Wam korzystać na starym PPE. W nowej odsłonie oddajemy do Waszej dyspozycji znacznie bardziej zaawansowane narzędzie, które - mamy nadzieję - pozwoli szybko i sprawnie odnaleźć interesujące treści. 


Nowy system działa dwutorowo:

• jedna z możliwości pozwala na szybkie wyszukiwanie konkretnych tytułów gier, przy czym pomocny okaże się system podpowiedzi bazujący na Encyklopedii gier.

• druga możliwość to wyszukiwanie po zasobach strony. W tej sytuacji po wpisaniu frazy, wystarczy wcisnąć Enter lub skorzystać z przycisku "szukaj". 


Przejrzysty system pokazujący rezultaty wyszukiwania pozwoli na szybkie odnalezienie interesujących treści.

Czas przyjrzeć się odświeżonej nawigacji, w której znajdziecie kilka nowości. 


Postanowiliśmy nie zmieniać zbytnio dotychczasowego układu, co - nawet mimo zmian - powinno pozwolić Wam szybko odnaleźć się na nowej stronie. 

Górna sekcja to spis platform, dzięki któremu błyskawicznie przejrzycie newsy z interesującej Was kategorii. Uzupełnieniem zestawu jest kategoria specjalna, którą będziemy zmieniać wedle potrzeb (już w czerwcu miejsce Polski zajmie na pewno E3 2013). Istotną nowością jest Newsroom, który dzięki dostępnym filtrom pozwala precyzyjnie odszukać interesujące Was treści.

Druga część menu odpowiada za sekcje główne nowego PPE. Pierwsza zakładka to oczywiście strona główna, gdzie znajdziecie najnowsze newsy oraz materiały publicystyczne. Jej dopełnieniem jest prawa kolumna z najróżniejszymi boksami, które pozwalają w błyskawiczny sposób przenieść się do konkretnej sekcji. Tuż obok mamy...

Encyklopedię

Encyklopedia znana jest Wam ze starego PPE. W nowej odsłonie portalu, czego nie ukrywamy, jest to jeden z najistotniejszych elementów strony. Encyklopedia przeszła gruntowny lifting, wzbogacając się o wiele nowości.


Bogate opisy gier, screeny, materiały wideo, najciekawsze informacje - wszystko to znajdziecie w odświeżonej Encyklopedii. Ponad 4 000 tytułów, ponad 1 500 szczegółowych opisów - daty premier, lokalizacje, producenci, gatunki, oznaczenia PEGI, materiały graficzne, wideo, system podobnych gier. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby Encyklopedia była możliwie najdokładniejsza, ale jesteśmy świadomi ogromu informacji, który przygotowaliśmy, tym samym liczymy na Wasze wsparcie, jeśli tylko najdziecie błędy w opisanych tytułach (przy każdym opisie znajduje się przycisk z możliwością zgłoszenia błędu).

Nowa Encyklopedia to teraz także szereg opcji społecznościowych, które udostępniliśmy. Najważniejsze z nich związane są z możliwością oceniania gier (również z podziałem na platformy), a także ich "kolekcjonowania". Każdy użytkownik może dodać wybraną grę do swojego profilu, może poinformować innych graczy o ukończeniu danego tytułu oraz czasie, który na to potrzebował. Gry w Encyklopedii opisane są z rozróżnieniem na platformy. Nowością jest również system Dyskusji pozwalający na zakładanie niezliczonej liczby tematów w zakresie jednej gry, co sprawi, że znacznie wygodniej będzie można podyskutować np. o konkretnej mapie, drużynie czy choćby grafice, bez konieczności wyszukiwania komentarzy w jednym temacie. 

Recenzje i Publicystyka

Na PPE debiutują Recenzje. Uspokajamy jednak wszystkich czytelników naszego pisma - recenzje na portalu tworzone są przez redakcję PPE i są zupełnie niezależne od materiałów w piśmie. PSX Extreme w temacie recenzji cały czas jest na pierwszym miejscu, co dobitnie ukazują ekskluzywne materiały, które Wam dostarczamy. Dzięki sekcji Recenzji teraz także Wy macie możliwość tworzenia własnych tekstów w tym zakresie, korzystając ze specjalnego panelu w profilu użytkownika. 

Dział Publicystyki to dobrze znane Wam teksty (m.in. Hyde Park, Kącik filmowy, Perełki z Szaraka), które od teraz pogrupowaliśmy w cykle dla większej wygody przeglądania. Oba działy wzbogacone są o odpowiednie filtry. 

Wideo

Sekcja wideo od dawna kulała na starym PPE. Wraz z nową wersją oddajemy do Waszej dyspozycji dział, z którym sami wiążemy duże nadzieje. Już dzisiaj możecie obejrzeć pierwszą wideorecenzję, a niebawem spodziewajcie się licznych materiałów redakcyjnych (filmy z redakcji PSX Extreme, nasze autorskie komentarze, relacje z wydarzeń branżowych). Odświeżony dział Wideo to także aktualne trailery i gameplaye. Przypominamy również o naszym kanale na YouTube - PPEPOLSKA.

Premiery

Na PPE 2.0 nie mogło również zabraknąć działu Premier. Popularna sekcja doczekała się zmian - rozbudowana została o dodatkowe filtry, które ułatwiają wyszukiwanie premier, oraz sposób prezentacji gier. Nowością jest kalendarz premier, który znajdziecie m.in. na stronie głównej. Dzięki boksowi w szybki i wygodny sposób przejrzycie listę premier na najbliższe dni. W widoku głównym nie zabrakło baterii znanych ze starego PPE, które w przejrzysty sposób obrazują, które ze zbliżających premier cieszą się największym zainteresowaniem. 

Wydarzenia

Gamingowy świat żyje cały rok, stąd warto wiedzieć, co, gdzie i kiedy. Sekcja Wydarzeń to oczywiście przegląd największych branżowych imprez, ale - co ważniejsze - to także miejsce dla Was. Organizujecie turniej? Przygotowujecie mistrzostwa? Skorzystajcie ze swojego profilu, dodajcie wydarzenie i pozwólcie dowiedzieć się o nim innym graczom z całego kraju. Dział Wydarzeń posiada również swój kalendarz. Nie zabrakło także opcji komentowania. 

F2P

Sekcji F2P nie musimy specjalnie opisywać. Popularne gry przeglądarkowe zdobywają coraz większe rzesze fanów. Oddajemy do Waszej dyspozycji sekcję, w której znajdziecie najciekawsze pozycje z tego gatunku gier. [/roz]

[roz]Zapewne zauważyliście, że w naszej wyliczance pominęliśmy sekcję Społecznościową. Cóż, ta nowość zdecydowanie zasługuje na odrębne potraktowanie. 

Społeczność

Pracując nad nową odsłoną portalu zależało nam, aby odwiedzający nas użytkownicy mieli możliwość większego zaangażowania się w życie PPE. Uznaliśmy, iż dobrym pomysłem będzie przeniesienie realiów growych na nasze internetowe poletko. Efekt naszych prac jest dział Społeczność - miejsce, gdzie zdecydowanie rządzą użytkownicy :). Znajdziecie tutaj listę najnowszych aktywności, Wasze recenzje, blogi, wydarzenia i oczywiście zdobyte osiągnięcia. Całość dopełnia zestaw rankingów bazujących na punktach doświadczenia, które zdobywacie za swoje aktywności. 

Levelomania - bo tak ochrzciliśmy naszą zabawę - to nic innego jak zbieranie punktów za Wasze poczynania na portalu. Komentujcie newsy, dodawajcie własne materiały, oceniajcie gry. Bardzo wiele Waszych poczynań "obserwowanych" jest przez nasz system. Niektóre z działań mogą zaowocować zdobyciem Osiągnięcia, które znajdziecie na liście w swoim profilu. 


Levelomania to także okazja do wygrania nagród, które przygotowaliśmy. Docelowo będziemy rozdawać nagrody co tydzień i co miesiąc. Szczegóły zabawy znajdziecie w sekcji Społeczność

Przygotowaliśmy dla Was 120 unikalnych Osiągnięć oraz kilkanaście aktywności, które pozwalają zdobywać punkty doświadczenia niezbędne do levelowania postaci, a także - co istotniejsze - uzyskiwania możliwie najlepszej pozycji w naszych rankingach

Inne nowości

Ilość nowości, które przygotowaliśmy, jest naprawdę duża. Pozwólcie więc, że wspomnimy o możliwie każdej w żołnierskich słowach.

Komentarze - system komentarzy doczekał się gruntowego liftingu. Kluczowa nowość, to opcja edycji komentarza. Użytkownik może edytować komentarz przez 5 minut po jego dodaniu. Opcja edycji znika, gdy użytkownik doda kolejny komentarz (edytować można jedynie najnowszy wpis). Dodaliśmy również opcję cytowania i wyraźniejszy podział na odpowiedzi (system zagnieżdżeń). Uprzejmie prosimy, aby racjonalnie korzystać z opcji cytowania, tj. nie tworzyć piramid, a odnosić się jedynie do konkretnych fragmentów cytowanej wypowiedzi. Inną nowością związaną z komentarzami jest opcja komentowania dla niezalogowanych użytkowników. W tym jednak przypadku użytkownik taki nie dostaje żadnych punktów doświadczenia za swoje aktywności.

Ostrzeżenia - nowe PPE to również debiutujący na portalu system ostrzeżeń. Użytkownicy podlegają 3-stopniowej skali, w której trzecie ostrzeżenie równa się blokadzie konta, a co za tym idzie - uniemożliwieniu przeglądania jakichkolwiek treści na stronie. Jeśli zostaniecie upomniani ostrzeżeniem, informacja o tym zostanie wyświetlona w Waszym profilu oraz przy awatarze. 

Volty - na PPE 2.0 nie mogło zabraknąć znanych ze starej strony voltów. System doczekał się małego liftingu - został rozbudowany do 5 ikonek, które obrazują popularność danej treści. Zniknął również limit 999V, tym samym precyzyjniej będzie można określić, które treści na portalu cieszą się największym powodzeniem. 


Sondy - oddajemy do Waszej dyspozycji również system sond, która pozwoli w łatwy sposób wypowiedzieć się na poruszane przez nas tematy. Przykład znajdziecie poniżej treści tego newsa. 

Logowanie przez Facebooka - na nowe PPE możecie trafić również poprzez Facebooka, dzięki popularnej aplikacji do logowania. Odpowiednia ikonka znajduje się tuż obok standardowego przycisku logowania.

Newsletter - w ustawieniach konta macie możliwość określić, czy chcecie dostawać newslettera z przygotowanymi przez nas materiałami. Z newslettera mogą skorzystać również osoby, które nie posiadają konta na PPE - wystarczy dodać swój adres mailowy za pomocą formularza w stopce strony.

Rankingi - czym byłby portal z ocenami bez rankingów? Oddajemy do Waszej dyspozycji trzy rankingi, na które składają się oceny PPE, Wasze oceny oraz ranking popularności tytułów bazujący na systemie baterii. Rankingi wzbogacone są o filtry, które ułatwią znalezienie najlepszych gier.


Stopka - w stopce udostępniliśmy nasze kanały RSS oraz dodaliśmy opcję zapisania się do newslettera.

Dziękujemy, że udało się Wam dotrwać do tego momentu. Opisane przez nas nowości stanowią znaczną część nowego PPE, ale na pewno traficie jeszcze na kilka opcji, które - miejmy nadzieję - okażą się przydatne. Przypominamy, iż o nowym PPE możecie podyskutować tutaj, jak również w komentarzach.

Nim jednak o coś spytacie, prosimy o przejrzenie poniższego zestawu odpowiedzi na pytania, które mogą przyjść Wam do głowy po lekturze niniejszego przewodnika. Listę będziemy aktualizowali na bieżąco. 

Pytania i odpowiedzi:

1. Czy mogę zmienić nazwę wyświetlaną swojego profilu?

Nie. Nie istnieje taka możliwość. Nazwa wyświetlana jest nazwą funkcjonującą w społeczności i zmienianie jej może wprowadzić sporo zamieszania. Istnieje natomiast możliwość zmiany loginu, który używany jest przy logowaniu na portal. 

2. Gdzie znajdę listę Osiągnięć i Aktywności?

Nie ma takiej listy. Zdecydowaliśmy się na taki krok, aby użytkownicy nie "nabijali" punktów jedynie dla wyniku, znając wcześniej wymagane kryteria. Na każdym kroku podkreślamy, że celem Levelomanii jest zabawa, a ta niech przebiega w duchu fair. 

3. Dlaczego zdobyłem Osiągnięcie za trzymanie konta na portalu rok lub 2 lata?

Uznaliśmy, iż osoby, które są z nami od dłuższego czasu zostaną nagrodzone takimi Osiągnięciami. Datą graniczną w tym przypadku jest 15 marca 2010 roku (start starego PPE). Datę tę należy rozumieć jako początek stażu użytkownika na PPE (mowa o użytkownikach zarejestrowanych przed 15 marca 2010 roku). Przykładowo - użytkownik założył konto w 2009 roku, więc jego staż jest liczony od 15 marca 2010 roku, tym samym na swoim koncie będzie miał Osiągnięcie za trzymanie konta na portalu przez rok (15 marca 2011) i następnie przez 2 lata od daty startu (czyli 15 marca 2012 roku). Użytkownikom zarejestrowanym po 15 marca 2010 roku staż jest naliczany normalnie, czyli jeśli rejestracja miała miejsce np. w lipcu 2011 roku, to Użytkownik już będzie miał na swoim koncie Osiągnięcie związane z trzymaniem konta przez rok, a w lipcu tego roku dojdzie kolejne Osiągnięcia - z trzymaniem konta na portalu przez 2 lata.

4. Co z wersją mobilną strony?

Pracujemy nad nią cały czas i wierzymy, że niebawem będziemy mogli udostępnić ją coraz większej grupie użytkowników, korzystających z urządzeń moblinych. Priorytetem, które chcieliśmy zrealizować w kwietniu, było uruchomienie pełnej wersji nowego PPE. Wersja mobilna, choćby ze względu na rozbudowane funkcje społecznościowe, wymaga dużych nakładów pracy. Planujemy, że wersję tę uda się nam oddać do użytku w okresie wakacji.

5. Dlaczego strona długo się ładuje?

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby nowy silnik strony (wraz z grafiką) działał możliwie najszybciej, ale dopiero pierwsze dni pokażą, które elementy musimy jeszcze przetestować. Na bieżąco sprawdzamy obciążenie serwera oraz inne kwestie techniczne, które mają wpływ na płynność działania strony. W tej materii prosimy o cierpliwość, jeśli uznacie, że strona działa zbyt wolno. 

6. Mam pytanie/uwagę/sugestię...

Zapraszamy na tę stronę lub do kontaktu mailowego
[/roz]

Tagi: ppe 2.0