Iza Łęcka Iza Łęcka 17.09.2021 07:00
PS5 stary i nowy model radiator
4133V

PS5 (CFI-1100) na pełnym teście. Digital Foundry przedstawia opinię na temat nowego modelu PlayStation 5

Kompleksowy test najnowszego modelu PS5 powinien raz na zawsze zakończyć dyskusje dotyczące zmian w konstrukcji PlayStation 5 z serii CFI-1100. Digital Foundry potwierdziło wnioski, które pojawiły się już w trakcie wstępnego sprawdzania urządzenia.

Długo musieliśmy czekać na recenzję PS5 (CFI-1100) od Digital Foundry, ale redakcja podkreśliła, że planowała opracować kompletny test i współpracowała z innym zespołem (Gamers Nexus), który słynie ze szczegółowych analiz sprzętu. W rezultacie możemy sprawdzić dogłębną prezentację konsoli, którą można podsumować jednym zdaniem – nowe PlayStation 5 nie jest gorsze od premierowego modelu.

Od dawna znamy listę zmian wprowadzonych w konstrukcji (nowa śrubka, mniejszy radiator, wymieniony wiatrak, mniejsza waga urządzenia), ale nie powinniśmy obawiać się gorszego działania modelu.

Dziennikarze Digital Foundry potwierdzili interesującą wiadomość – o działaniu wiatraka w PS5 nie decyduje faktyczna temperatura całego układu, a moc pobierana przez procesor. Właśnie z tego powodu niektóre egzemplarze (nawet z tej samej serii) konsoli są głośniejsze od innych, a wiatrak może działać w różnych prędkościach, w których różnice mogą wynosić nawet około 100 obrotów na minutę.

W testach rozgrywki skupiono się na dwóch obszarach – jakości (spadkach) płynności oraz temperaturze konsoli. Redakcja wybrała wymagające obszary w kilku grach (Godfall, Devil May Cry 5 Special Edition, Resident Evil Village, Control i Marvel's Spider-Man: Miles Morales), gdzie można było doświadczyć spadków poniżej 60 klatek na sekundę.

Wniosek jest prosty – PlayStation 5 obu serii działa bardzo podobnie i nie można mówić o różnicach na korzyść starszego układu. Digital Foundry dokładnie pokazuje, że w niektórych scenach udało się uzyskać identyczną liczbę klatek na sekundę.

Co więcej, testerzy umieścili nowy model PS5 w szafce, która oferowała skromny przepływ powietrza. Urządzenie działało we wskazanych warunkach przez dwie godziny – następnie ponownie sprawdzono różne tytuły, pomimo że konsola była ciepła w dotyku, wyniki były takie same.

„Ostatecznie mam nadzieję, że te testy raz na zawsze zakończyły sprawę nowego PlayStation 5, a wniosek jest taki, że mogę z pełnym przekonaniem podtrzymać moje wstępne wyniki testów. Tak, konstrukcja chłodzenia w nowym PlayStation 5 została pod pewnymi względami uproszczona i tak, wyniki temperatur wewnętrznych sugerują, że choć w niektórych przypadkach urządzenie jest chłodniejsze, to w innych może być gorętsze. Na podstawowe pytanie, czy nowe PS5 jest lepsze czy gorsze od modelu premierowego, można odpowiedzieć, że w większości przypadków są takie same, na pewno pod względem wrażeń użytkownika”.

Źródło: https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2021-playstation-5-cfi-1100-review-better-or-worse-than-the-launch-console

Tagi: PlayStation 5 ps5 Sony