Iza Łęcka Iza Łęcka 30.08.2021 07:02
PS5 nowy model i chłodzenie
3423V

Nowe PS5 może oferować „gorsze” chłodzenie. Sony wykorzystuje znacznie mniejszy radiator

Nowy model PS5 pojawił się już chociażby w Polsce, jednak japoński producent jeszcze oficjalnie nie potwierdził szczegółów dotyczących konsoli i zdecydował się na „cichą premierę”. Nietypowa decyzja przedsiębiorstwa może być spowodowana zamontowaniem nowego chłodzenia, które zgodnie z pierwszymi obserwacjami będzie znacznie mniej efektywne. 

Sony wprowadziło następny model PS5 na różne rynki, między innymi już klienci z Polski mogą go zdobyć – w zeszłym tygodniu informowaliśmy, jak sprawdzić, który zakupiony sprzęt należy do najnowszej serii. Jak wskazuje dokumentacja Japończyków, wprowadzono nową śrubkę, a konsola jest o 300g lżejsza, jednak dotychczas nie wiedzieliśmy, co dokładnie jest powodem mniejszej wagi urządzenia.

Austin Evans uzyskał dostęp do nowego modelu PlayStation 5, a dzięki otwarciu konsoli odkrył pewne zmiany – w najświeższej wersji konsoli Sony zastosowano znacznie mniejszy radiator. Wydaje się bardzo prawdopodobne, że decyzja producenta jest podyktowana ceną miedzi, która w czasie pandemii mocno wzrosła. 

Już pierwszy test potwierdził, że nowe PS5 generuje około 3°C więcej, jednak Evans mierzył jedynie powietrze, jakie wydobywa się z otworów sprzętu. Pozbywanie się i wydmuchiwanie ciepła jest jak najbardziej pożądane, lecz musimy zaczekać na ostateczne, oficjalne opinie o nowym modelu – testy wewnętrznych komponentów dadzą odpowiedź, czy konsola oferuje mniej efektywne chłodzenie.

„Nie sądzę, aby istniał jakikolwiek argument, że jest to gorsza konsola, przynajmniej jeśli chodzi o termikę i chłodzenie. Może zmienili jakieś rzeczy związane z Wi-Fi, może jak się w to zagłębimy, znajdziemy więcej dziwactw i funkcji, ale jeśli chodzi o mnie, to wolałbym mieć startowe PS5” – powiedział Evans.

YouTuber dostrzega również problem długoterminowy: mniejszy radiator może okazać się kłopotliwy po pewnym czasie. Część jego widzów zasugerowało, że Sony mogło po prostu zamontować skuteczniejsze chłodzenie, dlatego konsola wydmuchuje cieplejsze powietrze, jednak Austin Evans obalił wskazaną tezę:

„Kilka wspomnień o wyższych temperaturach wylotowych może oznaczać, że chłodzenie lepiej odprowadza ciepło. Rzecz w tym, że Sony usunęło sporą część radiatora w tym nowym modelu. Z mniejszą ilością żeberek i mniejszymi rurkami cieplnymi nie jest już tak wydajny w odprowadzaniu ciepła z konsoli. 

Pomyśl o tym, jakby to był komputer PC. Jeśli usunę duży radiator procesora na rzecz mniejszego, wylot powietrza z mojego systemu będzie gorętszy, ponieważ temperatura całego systemu będzie wyższa, gdyż słabsze chłodzenie nie będzie w stanie sobie z tym poradzić. To jest dokładnie to, co się tutaj dzieje IMO”.

Poniżej możecie sprawdzić cały materiał oraz jak prezentuje się nowy wentylator czy układ chłodzenia – części znajdziecie po prawej stronie.

Źródło: https://www.videogameschronicle.com/news/teardown-accuses-new-ps5-model-of-being-worse-due-to-cooling-changes/

Tagi: nowy model PS5 PlayStation PlayStation 5 ps5 Sony