Iza Łęcka Iza Łęcka 17.08.2021 11:23
Outriders
3414V

Outriders nie osiągnęło wielkiego sukcesu? People Can Fly nie otrzymało tantiem za grę od Square Enix

People Can Fly poinformowało o zaskakującej sytuacji. Zespół przez pięć lat pracował nad Outriders, ale aktualnie nie otrzymał zapłaty od wydawcy, czyli firmy Square Enix. Najprawdopodobniej oznacza to, że produkcja nadal nie przekroczyła progu rentowności.

People Can Fly rozwijało Outriders przez ponad 5 lat i choć pozycja zadebiutowała na rynku 1 kwietnia 2021 roku, to wydaje się nie być aż tak wielkim sprzedażowym sukcesem – powyższy wniosek możemy wyciągnąć, wczytując się w najnowszą informację przedstawioną przez polskie studio.

Zgodnie z podpisaną umową, Square Enix miało 45 dni od końca kwartału kalendarzowego, by wypłacić deweloperowi tantiemy ze sprzedaży – okazuje się jednak, że żadne pieniądze nie trafiły na konto spółki.

Oznacza to, że według wydawcy Outriders po pierwszym kwartale sprzedaży nadal nie przekroczyło progu rentowności, czyli przychody ze sprzedaży gry są niższe niż sumaryczne koszty jej produkcji (w tym Quality Assurance), dystrybucji oraz promocji.

„Nie dysponujemy żadnymi danymi dotyczącymi sprzedaży Outriders – szacujemy ją na poziomie między 2 a 3 miliony egzemplarzy i zakładaliśmy, że jest to wynik zapewniający temu projektowi rentowność już w pierwszym kwartale sprzedaży. Brak płatności ze strony Wydawcy oznacza najpewniej, że zdaniem Square Enix tak jednak nie jest” – komentuje Sebastian Wojciechowski, Prezes Zarządu PCF Group S.A.

„Być może zadecydowały o tym jakieś elementy polityki sprzedażowej Square Enix, których szczegółów nie znamy, np. partnerstwa zawierane przez Wydawcę z platformami dystrybucyjnymi czy podmiotami oferującymi grę Outriders jako dodatek do swoich produktów. Nieosiągnięcie poziomu rentowności może także oznaczać, że koszty poniesione przez Wydawcę są wyższe niż oczekiwaliśmy. Ale nie chcę spekulować; będziemy dalej analizować sytuację. Warto jednak zaznaczyć, że takie wyjaśnienia wymagają czasu, a nasz wpływ na stanowisko Wydawcy jest ograniczony. Jego rola jest tutaj wiodąca” – przyznaje Wojciechowski.

„Przed nami cały ogon sprzedażowy gry Outriders. Wspominaliśmy w prospekcie o tym, że pracujemy nad dalszym wsparciem deweloperskim tej gry i mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli opowiedzieć o szczegółach. Liczymy też na dalsze działania promocyjne po stronie Wydawcy. Mimo tych rozczarowujących informacji, wierzymy że jeszcze w tym roku do Spółki trafią pierwsze tantiemy ze sprzedaży Outriders. Będziemy starali się w tej kwestii prowadzić jak najbardziej szczegółową i otwartą komunikację z inwestorami, bo wiem, że tego od nas oczekują. Jednocześnie proszę, aby pamiętali, że nasza polityka informacyjna jest ściśle związana z modelem biznesowym opartym na współpracy z globalnym Wydawcą” – przypomina Wojciechowski.

Sprawa wydaje się bardzo zdumiewająca, szczególnie że niedawno informowaliśmy o dobrych rezultatach gry – w pierwszym miesiącu po premierze Outriders sprawdziło ponad 3,5 mln graczy. Musimy jednak pamiętać, że tytuł cieszył się dużą popularnością w Xbox Game Pass, a oficjalne wyniki sprzedaży, które posiada wydawca, nie są nadal znane.

Obecnie People Can Fly skupia się na kolejnych produkcjach AAA dla Take-Two (projekt Dagger) oraz Squre Enix (projekt Gemini), ale jednocześnie studio rozpoczęło wstępne prace nad własnym tytułem – tajemnicza pozycja zostanie stworzona w modelu self-publishing:

„Praca z Wydawcą ma bardzo wiele korzyści, ale też swoje wady – jedną z nich jest niewielki wpływ PCF na działania sprzedażowe oraz niekompletność czy też – jak w tym przypadku – brak danych uzyskiwanych od Wydawcy w tym zakresie. Między innymi dlatego, obok pracy z Wydawcami, zdecydowaliśmy się rozwijać projekty, których IP pozostaną własnością Spółki, i które będą przez Spółkę wydawane. Z punktu widzenia kalkulowania rentowności produkcji gier w segmencie produkcji na zlecenie Wydawców zawsze uwzględniamy jedynie bieżące przychody uzyskiwane z dostarczanych dla Wydawców milestone’ów” – podsumowuje Wojciechowski.

Warto jednocześnie przypomnieć, że marka Outriders nie należy do polskiego studia. To Square Enix posiada pełne prawa do tego IP.

Źródło: https://peoplecanfly.com/pierwszy_miesiac-2/

Tagi: Outriders People Can Fly Square Enix