Cenega, QLOC, Muve i 1C Entertainment w rękach Chińczyków? Tencent chce przejąć polską spółkę

Gry
1219V
Cenega, QLOC, Muve i 1C Entertainment w rękach Chińczyków? Tencent chce przejąć polską spółkę
Wojciech Gruszczyk | 03.08.2021, 16:50

Tencent wciąż szuka możliwości przejmowania kolejnych firm z Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Jak podaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, chińska korporacja zamierza zainwestować w Polsce przejmując 1C Entertainment.

W ostatnim miesiącu informowaliśmy o możliwym przejęciu Cryteku przez Tencent. Niemiecki rząd zapowiedział, że może nawet zablokować transakcję, ponieważ deweloperzy takich gier jak Crysis posiadają istotną technologię, która nie powinna trafić w niepowołane ręce.

Dalsza część tekstu pod wideo

Jak się jednak okazuje, chińska korporacja nie zrezygnowała z zakupów w Europie. Na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pojawiła się wiadomość o planach holenderskiego Proxima Beta Europe B.V. (firma jest kontrolowana przez Tencent), który chce kupić 1C Entertainment.

Jest to bardzo ciekawa wiadomość, ponieważ 1C Entertainment to spółka odpowiedzialna za Cenegę, Muve.pl, QLOC oraz 1C Online Games, czyli jednego z największych wydawców w Polsce (Cenega) i jedną z najbardziej znanych firm zajmujących się portowaniem oraz testowaniem gier (QLOC).

Zgłaszana koncentracja w rozumieniu art. 13 ust. 2 pkt 2 Ustawy z dnia 16 lutego 2007 roku o ochronie konkurencji i konsumentów dotyczy zamiaru przejęcia kontroli przez Proxima Beta Europe B.V. z siedzibą w Amsterdamie, Holandia ("Zgłaszający"), nad 1C Entertainment S.A. z siedzibą w Warszawie, Polska oraz jej podmiotami zależnymi ("Spółki Przejmowane"). Zgłaszający zajmuje się głównie pisaniem, produkcją, marketingiem i wydawaniem gier komputerowych. Świadczy również powiązane z tymi usługi oraz szeroko pojęte usługi IT. Zgłaszający jest ostatecznie kontrolowany przez Tencent Holdings Limited ("Tencent"). Tencent, razem ze swoimi spółkami zależnymi ("Grupa Tencent"), prowadzi działalność w sektorze komunikacyjnym, informatycznym i rozrywkowym oraz w sektorze internetowym. 

Nie możemy mieć pewności, że chińska korporacja przejmie między innymi Cenegę, ale taka sytuacja mogłaby w istotny sposób wpłynąć na naszą branżę.

Źródło: https://www.uokik.gov.pl/koncentracje.php?news_id=17703 https://www.gry-online.pl/newsroom/tencent-chce-przejac-1c-entertainment-a-wraz-z-nim-cenege-i-muve/zc20361

Komentarze (37)

SORTUJ OD: Najnowszych / Najstarszych / Popularnych

cropper