Bartosz Dawidowski Bartosz Dawidowski 19.07.2021 10:04
Xiaomi wyprzedziło Apple. Zmiany w rankingu największych producentów smartfonów
1622V

Xiaomi wyprzedziło Apple. Zmiany w rankingu największych producentów smartfonów

Xiaomi niedawno zostało wykreślone z "czarnej listy" USA, czyli z grupy firm zagrożonych sankcjami. Oznacza to, że chiński gigant może się dalej rozwijać na zachodnich rynkach bez problemów, z którymi boryka się Huawei.

Już teraz widać, że Xiaomi przejęło część rynku, który dawniej obsługiwało Huawei, które nadal znajduje się w USA na liście firm oskarżanych o współpracę z chińskim wywiadem i o szpiegowanie swoich użytkowników. Xiaomi zarejestrowało duże wzrosty sprzedaży w II kwartale 2021 roku. Dostawy smartfonów Xiaomi zwiększyły się rok do roku o ponad 300% do Ameryki Południowej, o 150% do Afryki i o 50% do Europy. Dzięki temu chińska firma wyprzedziła nawet Apple i znajduje się teraz na 2 miejscu rankingu największych sprzedawców smartfonów na świecie.

Według danych Canalys, które cytuje serwis Reuters, do Xiaomi należy obecnie 17% światowego rynku sprzedaży smartfonów (wzrost o 3% w ostatnim kwartale). Liderem wciąż pozostaje Samsung (19% udziału w rynku). Podium zamyka zepchnięte przez Xiaomi na trzecie miejsce Apple (14%).

Średnia cena sprzedaży smartfonów Xiaomi jest o 40% niższa od propozycji Samsunga i o 75% niższa od produktów Apple. Xiaomi celuje jednak w ostatnim czasie również w rynek premium takimi urządzeniami jak Mi 11 Ultra, które kosztuje ponad 5000 zł i zapewnia według chińskiego koncernu "lepszą jakość zdjęć, niż profesjonalne aparaty fotograficzne".

Źródło: https://www.reuters.com/technology/xiaomi-trumps-apple-become-worlds-no-2-smartphone-maker-canalys-2021-07-16/

Tagi: smartfony Xiaomi